Tarih: 03 Ağustos 2014

3 ÇOCUĞA DOĞUM BORÇLANMASI!

3 ÇOCUĞA DOĞUM BORÇLANMASI!

3 Çocuğa Doğum Borçlanmasının Detayları

Bilindiği gibi doğum borçlanmasıyla erken emeklilik için bazı şartlar aranmaktadır. Çalışanın emeklilik için yerine getirmesi gereken bazı şartlar vardır. Örneğin belirli prim ödeme ve belirli bir yaşı doldurmak. Fakat 8 Eylül 1999 tarihinden itibaren ve 30 Nisan 2008 tarihinden itibaren emeklilik yaşları farklılık göstermektedir. Bu bağlamda:

 1. Doğum borçlanması hakkından yararlanabilecek SSK’lılar:

 • 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan ve sigortalı olmadan önce çocuk doğuran kadınlar, borçlanmaları halinde yaşı doldurmuş olma şartı ile borçlanma süresi kadar erken emekli olabilmektedirler.
 • Fakat 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan ve sigortalı olduktan sonra çocuk doğuran SSK’lı kadınların doğum borçlanması yapması halinde, sadece prim gün sayısı artar. Emekli olacakları yaş bir değişiklik göstermez.
 • Bu şartları taşıyan kadınlar doğum borçlanması sayesinde 4 yıl erken emekli olabilirler. Fakat prim günü eksik olmayan ve yaş haddinin dolmasını bekleyenler, borçlansalar bile erken emekli olamazlar.

      2. Doğum borçlanması hakkından yararlanamayan SSK’lılar:

 • 8 Eylül 1999’dan itibaren işe başlayanlar SSK’lılar, 58 yaşını doldurmak zorundadırlar.
 • 8 Eylül 1999 tarihinden itibaren SSK’lı olarak çalışmaya başlamadan önce doğum yapan kadınlar,doğum borçlanması yapsa bile emeklilik yaşı değişmeyecektir.
 • Bu bağlamda SSK’lı kadın sigortalılar; doğum borçlanması yapabilecekler ama örneğin 58 yerine 54 yaşında emekli olamayacaklardır. Sadece prim gün sayıları artmış olacaktır.

Sonuç olarak; kadınların doğum nedeniyle borçlanarak emekli olmalarından çok, çalışmadıkları süreyi prim gün sayısı anlamıyla borçlanmaları anlamında önemli oluyor.

1 Ekim tarihinden itibaren çalışan sigortalı kadınların 2 çocuğu olsa bile 4 yıl erken emeklilik gibi durumları bulunmamaktadır. Normal emeklilik şartlarının arasında; belirli prim günü, belirli yaş ve belirli hizmet yılını doldurması gerekmektedir. Bu bağlamda SSK emeklisi olmak için bu şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Kadın SSK’lıların 4 Yıllık Avantajları

2 çocuğu olan sigortalı kadının borçlandığı taktirde 4 yıllık bir erken emeklilik söz konusu olur.  Ancak prim eksiğiniz yoksa ve yaşınızın dolmasını bekliyorsanız doğum borçlanması yapıp boşuna para ödemenize gerek yok. Bu durumda yaş geri çekmiyor.

 

Etiketler:

Yorumlar

 1. nazlı çimen diyor ki:

  Merhaba ben 1964 dogumluyum.1986 yılı içerısınde ıkı cocugum oldu.1994 mayıs ayında sıgorta baslangıcım ve 1541 gun sıgortalılık surem var.Bu haktan yararlanabılır mıyım ? Yardımcı olursanız cok sevınırım ..

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Nazlı Hanım SSK giriş tarihinden önce doğumlarınız gerçekleştiği için borçlanma hakkınız bulunmamaktadır.

Yorum Yaz


sekiz − = 4