Tarih: 04 Ağustos 2014

30 GÜNDEN AZ ÇALIŞAN KİŞİLERİ İSYAN ETTİRECEK HABER!

30 GÜNDEN AZ ÇALIŞAN KİŞİLERİ İSYAN ETTİRECEK HABER!

Bu yazımızda sizi 30 günden az çalışan kişilerin ödenen primleri hakkında bilgilendireceğiz. Bilindiği gibi Sosyal Güvenlik sistemine göre normal şartlar altında ayda 30 gün çalışılmalıdır. Fakat 30 günden az çalışmak istisnai bir durumdur. Peki 30 günden az çalışan kişilerin primleri nasıl hesaplanıyor?

30 Günden Az Çalışan Kişilerin Primleri Nasıl Hesaplanıyor?

30 günden eksik çalışan istisnai durumda Sosyal Güvenlik Kurumu GSS primlerini kendileri ödemelerini ve bu primlerini 30 güne tamamlamalarını ister. 30 gün kapsamında az çalışan kişiler için Sosyal Güvenlik Kurumu bildirge kapsamında e-bildirge sisteminde “Neden?” sorusuna kodlar getirir. Açıklama ve kod kapsamında “Kod-7″ seçilirse işçi çalışmadığı günler adına prim ödemek zorunda kalmaz. Diğer taraftan farklı koddan bildirilirse gelir kapsamına göre miktar değişmektedir. Bu miktar 42 TL den 257 TL ye kadar değişmekte ve primin tamamını çalışan ödemek zorundadır.

Part Time Çalışanlar ve Ev Hizmetlileri Primleri Nasıl Ödenir?

Normal şartlar altında 25 yaş altında olan erkekler anne veya babasının sağlık güvencesinden faydalanabiliyorlar. Kızlar için de 01.10.2008 tarihi öncesi doğan kızlar ömrünün sonuna kadar anne veya babasının sağlık güvencesinden faydalanabiliyorlar. Fakat ister kız olsun ister erkek işe girmişler ise anne veya babasının sağlık güvencesinden faydalanamıyorlar. Part time çalışan kişiler deyince herkesin aklına öğrenciler gelir. Çünkü öğrenciler okuma masraflarını ailesinden yeteri kadar karşılayamıyorlar ise okul ile aynı zamanda parttime işe girerler. Ve maalesef parttime çalışan öğrenciler kazandıkları paradan daha fazla bir miktar tutarında Sosyal Güvenlik Kurumu’na Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda kalıyorlar.

Ev hizmetlileri ayda birkaç kez gidip 30 günü tamamlamamasına rağmen işverenleri tarafından SSK’lı oldukları için Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda kalırlar. Fakat ev hizmetlileri çalışmayıp da evde oturdukları zaman sosyal güvenceden faydalanabiliyorlar. 30 günden az çalışmaları muhtemel bir durum olmasına rağmen ödemeleri gereken prim ücreti kısmi ve tam ay çalışılmış prim ücretidir. Bu uygulama 01.01.2012 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası uygulamasıdır.

İşveren “Kod-7″ Bildirgesi İçin Ne Yapmalıdır?

İşveren 30 günden az çalışan işçileri için “Kod-7″ e-bildirgesi bildirdiğinde çalışan Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda değildir. “Kod-7″ puantajlı olarak çalışmadır. İşveren “Kod-7″ e-bildirgesini Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirirse her ay puantaj kaydı tutup dosyalamaları gerekmektedir. Buna ilave olarak iş yerinde çalışan kişi sayısı 10 veya daha çok ise bu belgeyi Sosyal Güvenlik Kurumu’na göndermek zorunda değillerdir. Çalışan kişi sayısı 10′dan az ise her ay tutulacak olan puantaj belgesini her ayın 23′üne kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na elden veya taahhütlü olacak olan posta ile göndermeleri gerekmektedir. Bu puantaj belgesini hem çalışanın hem de işverenin imzalaması gerekir.

18 Yaşından Büyük Kişiler Prim Ödemek Zorundalar Mı?

Kişi 18 yaşını geçmiş ve okula devam etmiyor ise anne veya babasının sağlık güvencelerinden faydalanamıyorlar. Sağlık güvencesinden faydalanabilmesi için sağlık primi ödemek zorundadırlar. Kişi okuyor ve 18 yaşından büyük ise 20 yaşına kadar, yüksek okul için 25 yaşına kadar prim ödemek zorunda değiller. Liseden yeni mezun olmuş öğrenciler için de üniversiteyi kazanıp kayıt oluncaya dek prim ödemek zorunda değillerdir. Ancak üniversiteyi kazanamamışlar ise prim ödemek zorundadırlar.

Ödenecek Prim Nasıl Belirleniyor?

İşveren 30 günden az çalışan işçisi için çalıştığı gün kadar olan ücretini ve çalıştığı gün kadar olan primlerini ödeyecek. Aylık geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan kişiler SGK’ya GSS primi ödeyecek.

  • Aylık geliri asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olan kişiler için ödenecek prim:  Bu kişiler için ödenecek prim miktarı, asgari ücretin üçte birinin yüzde 12 ‘si hesaplanarak belirleniyor. Yani (1071/3*0.12)= 42.84 TL dir.
  • Aylık geliri asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olan kişiler için ödenecek prim: Bu kişiler için ödenecek prim miktarı asgari ücretin yüzde 12′si hesaplanarak belirleniyor. Yani (1071*0.12)=128.52 TL dir.
  • Aylık geliri asgari ücretin iki katından fazla olan kişiler için: Bu kişiler için ödenecek prim miktarı asgari ücretin iki katının yüzde 12′si hesaplanarak hesaplanıyor. Yani (1071*2*0.12)=257.04 TL dir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


× 9 = elli dört