Tarih: 03 Ağustos 2014

Askerlik Borçlanması

Askerlik Borçlanması

Askerlik Borçlanması Nedir?

Ülkemizde her erkek bireyin en temel görevi olan askerlik sigortalı çalışan bireylerin bu vatani görevi süresince sigortalılık süresi kesintiye uğramış olmaktadır. Bu neden ile vatandaşların mağduriyet yaşamaması amacı ile SGK tarafından uygulanan sitem sayesinde askerden dönen bireyler askerde oldukları sürecin sigortalı yükümlüsü tarafından ödenmesi gerekmektedir.

Eğer sigortalı olarak çalışmakta olan kişi askere gitmeden evvel Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışmakta ise bu prim gün sayısına etki etmektedir. Ancak bu noktada unutulmaması gereken ve dikkate alınması gereken en önemli husus ise askerlik borçlanması ile emeklilik yaşının direkt olarak hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır.

 Askerlik Borçlanmasından Kimler Yararlanabilir?

 Askerlik borçlanması işlemden yararlanabilmek için kişinin bireysel olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunması gerekmektedir. Ayrıca kişi isterse askerlik süresini isterse de dilediği kadar olan kısmını borçlanabilme olanağına sahiptir.

Bunun dışına ayrıca sadece askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşlar değil aynı zamanda da askerden döndükten sonraya sigortaya giriş yapan kişilerde askerlik süresini askerlik borçlanması sistemi ile borçlanma olanağına sahiptirler.

Etiketler:

Yorumlar

  1. ahmet diyor ki:

    benım nakader askerlık burcum var bıldırır senes cok sevınırım kulahıgelsın

    1. Admin diyor ki:

      Bu borçlanacağınız miktara bağlı.

Yorum Yaz


+ beş = 8