Tarih: 03 Ağustos 2014

E-DEVLET BORÇ SORGULAMA

E-DEVLET BORÇ SORGULAMA

E-Devlet borç sorgulama E-Devlet sistemi üzerinden yapılan bir işlemdir. Bu işlem E-Devlet sistemi içinde ”4B Borç Durumu” olarak geçmektedir. 4B Borç Durumu bilindiği gibi Bağ-Kur borç sorgulama kategorisindedir. E-Devlet borç sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı aşağıdaki başlıkta maddeler halinde anlatacağız. Fakat ilk önce ”4B Borç Durumu” nun ne olduğundan kısaca bahsedelim.

4B Borç Durumu Nedir ?

E-Devlet borç sorgulama işlemiyle yapabileceğiniz 4B Borç Durumu; Sosyal ve sağlık güvencelerinden yararlanabilmek için Bağ-Kur’a ödediğiniz primlerin zamanında yatmamasından kaynaklanan bir borçtur. Özellikle sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için Bağ-Kur’a yatırdığınız primleri geciktirmemeniz gerekir. Aksi taktirde bu imkanlardan yararlanmanız söz konusu değildir.

E-Devlet Borç Sorgulama Nasıl Yapılır ?

E-Devlet borç sorgulama işlemini yapabilmeniz  için öncelikle bir E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Bu başvurudan sonra  2 TL karşılığında şifrenizi öğrenebilirsiniz. Almış olduğunuz şifre ile aşağıda vermiş olduğumu bilgilerden yararlanarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 1. İlk olarak yazının altındaki linke tıklayınız.
 2. Daha sonra açılan sayfada kimlik doğrulama işleminizi yapınız.
 3. Sonrasında T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.
 4. Son olarak da ”Sisteme Giriş” butonuna basınız.

Yaptığınız bu uygulamaların ardından E-Devlet borç sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

E-Devlet Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ !

Etiketler:

Yorumlar

 1. yasemin kulak diyor ki:

  Doğum trhim olan 14 agsts da emeklilik başvurumu yaptım kasım ayı nerdeyse biticek ama herhangi bir aşama kaydedemedim nedeni nedir?
  Teşekkürler

  1. Admin diyor ki:

   Bu konuda bizim bilgilendirme yapma imkanımız bulunmuyor Yasemin Hanım resmi kurum değiliz. SGK ya başvurunuz.

Yorum Yaz


− 2 = dört