Tarih: 05 Ağustos 2014

E-DEVLET MOBİL İMZA

E-DEVLET MOBİL İMZA

E-Devlet Mobil İmza Nedir?

E-Devlet işlemlerinizi kendiniz elinizle bizzat imza atmış gibi yapabileceğiniz bir sistemdir. E-devlet mobil imza uygulaması sayesinde işlemlerinizi yerinizden kalkmadan kolaylıkla yapabilirsiniz.

E-Devlet mobil imza servisi sağlayan operatör Turkcell’dir.

E-Devlet mobil imza uygulaması sayesinde banka kartınız yanınızda olmasa bile ATM’lerden nakit para çekebilirsiniz. Her türlü işlemde farklı parolalar kullanmadan tek şifre ile kimliğinizi doğrulayabilirsiniz. Başkaları şifrenizi çalamaz ve sizden habersiz işlemlerde bulunamaz. Sizin yerinize e-posta gönderemez. Mobil imza uygulamasını E-devlet uygulamalarında kullanabilirsiniz.

E-Devlet Mobil İmza Nasıl Alınır?

  • İlk olarak güvenlik sağlamanız açısından anlaşmalı bankaların internet  şubelerinden ön başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
  • Nereden, hangi kuruluşlardan ön başvuru yapabileceğinizi Turkcell Müşteri Hizmetleri’ni arayarak öğrenebilirsiniz.
  • Ön başvuru yaparken sizden ad, soyad, doğum tarihi, doğum yeri, T.C kimlik numarası gibi bilgiler ve mobil imza ile kullanılacak olan Turkcell hattının belirlenmesi istenecektir.
  • Ön başvuru aşamasından sonra nüfus cüzdanı, pasaport ve ehliyetle birlikle herhangi bir Turkcell Extra’ya başvuruda bulunularak Turkcell Mobil İmza Sertifika Sahibi Taahhütnamesi’nin imzalanması gerekmektedir.
  • E-Devlet mobil imza için kullanılacak olan hat için SimPlus128 değişikliği yapmak şarttır.
  • Turkcell Extra’ya yapmış olduğunuz başvurudan yaklaşık 2-3 gün sonra müşteri hizmetleri kimlik teyiti için aramaktadır.
  • E-Devlet mobil imza aktivasyonu gerçekleştirildiğinde telefonda mobil imza menüsü görülebilmektedir ve size müşteri hizmetleri tarafından iletilen başlatma kodunu girmeniz gerekmektedir.
  • Başlatma kodunu girdikten sonra E-Devlet mobil imza kullanmayı düşündüğünüz şifreyi belirleyip onaylayın.
  • E-Devlet mobil imza kullanılır hale geldiğinde SMS olarak bilgilendirileceksinizdir.

İmza atmanız gerektiğinde, ekranda beliren imzala tuşuna basıp onay verdiğiniz zaman imzalayacağınız şeyler sim kartınıza gönderilmektedir. Onayladığınızda tamam tuşuna basarak E-Devlet mobil imza işlemi kolaylıkla tamamlanmaktadır. Ayrıca, yaptığınız işlemin güvenliğinden emin olmak için HASH (parmak izi) bilgisi telefonunuzda göründüğünde her iki ekranda gösterilen HASH (parmak izi) bilgisinin farklı olmadığından emin olunuz. Eğer farklı değilse yaptığınız işlem doğru ve güvenlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


altı + 8 =