Tarih: 20 Mayıs 2016

Emekli Maaşına Haciz

Emekli Maaşına Haciz

Emekli Aylığına Haciz

Ülkemizde sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiş olan emeklilik koşullarını yerine getirdikleri takdirde emekliliklerini elde edebilmektedirler. Ancak ülkemizde emekli maaşlarının düşük olması ve emekli vatandaşların maddi açıdan sıkıntı içerisinde olması gibi nedenler ile var olan borçlarının ödenememesi nedeni ile emekli maaşına haciz işlemi uygulanmaktadır.

Emekli Maaşına Haciz Konulabilir mi?

Ancak bu noktada emekli vatandaşların dikkat etmeleri gereken bir husus bulunmaktadır. Ülkemizde yeni çıkarılmış olan yasa ile artık emekli maaşına haciz işlemi kişinin izni olmadan gerçekleştirilememektedir. Ülkemizde artık kanun gereğince emekli maaşına haciz işlemi sadece Sosyal Güvenlik Kurumu alacakları için kurum, nafaka alacakları için ise boşanılan eş ve çocuklar tarafından izinsiz emekli maaşına haciz işlemi uygulanabilmektedir.

Bunun dışındaki herhangi bir nedenden dolayı sizin izniniz olmadan emekli maaşına haciz işlemi uygulanamamaktadır. Ancak siz emekli maaşına haciz işlemi uygulanabilir izni verdiğiniz takdirde bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Emekli maaşına haciz oranı da yüzde yirmi beşi geçemez.

Etiketler:

Yorumlar

 1. metin yaman T.C. 15667844270 diyor ki:

  emekli maaşımda ne kesintiler var ? ayrı ayrı öğrenebilirmiyi ? nekadar emekli maaşım var ?

  1. Admin diyor ki:

   Emekli maaşınızın ne kadar olduğunu verdiğimiz adresten sorgulayabilirsiniz http://ssk-sorgulama.net/sifresiz-emekli-maasi-sorgulama/

 2. Metin Demirci diyor ki:

  Emekli maaşımın üçte biri kesilmiş ama kesinti nedenini bilmiyorum. Nasıl öğrenebilirim?

  1. Admin diyor ki:

   SGK ya başvurabilirsiniz Metin Bey

 3. murat naldemirci diyor ki:

  Merhaba;
  Ben engelli Sgk emeklisiyim. ayrıca Başka bir firmada çalışıyorum.Fakat emekli olduğum için Diğer çalıştığım maaşa da haciz gelmiyor diye biliyordum. Durum böyleyken çalıştığım işyerinde maaşa haciz geldi. İtiraz hakkım varmıdır? Bu durumda ne yapmalıyım. Bilgi verirseniz çok mutlu olurum.

  1. Sümeyye Arslan diyor ki:

   Murat Bey emekli olup da çalışan kişiler Sosyal Güvenlik Destek Primi ödüyor. Ancak emekli olduğunuz için çalışmama gibi bir durumunuz yok çalışabilirsiniz. Haczin neden dolayı konduğu önemli.

Yorum Yaz