Tarih: 03 Ağustos 2014

EMEKLİ SANDIĞI ÖLÜM YARDIMI

EMEKLİ SANDIĞI ÖLÜM YARDIMI

Herhangi bir SGK‘ya bağlı olan vatandaşımız vefat ettiği takdirde ardında kalanların aldığı yardımın adına ölüm yardımı denmektedir. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı ölüm yardımını vermek zorundadır. Emekli Sandığı ölüm yardımını kimin alacağı ise, vefat eden Emekli Sandığı’na bağlı kişinin beyanname ile gösterdiği kişidir. Ortada bir beyanname yok ise Emekli Sandığı ölüm yardımı vefat edenin ailesine ödenir.

Emekli Sandığı Ölüm Yardımı Ne Kadardır?

Emekli Sandığı ölüm yardımının ne kadar olacağı konusu ise 5434 sayılı kanunda belirtilmiş. Kanuna göre kişinin vefat etmeden önce aldığı bir aylık maaşı, ölüm yardımı adı altında beyanname verdiği kişiye verilir. Hesaplamalara göre katsayılarla ödenecek tutar bir aylık maaşını geçse de bir aylık maaşından daha fazlası ödenmez.

Emekli Sandığı’na bağlı olan kişi ölmeden önce bir beyanname ile ölüm yardımını kimin alması gerektiğini belirtmelidir. Eğer belirtmezse eşine, eşi yoksa da çocuklarına verilecektir. Çocukları da yok ise anne babasına, onlar da yok ise kardeşlerine verilir. Eğer hiçbiri yok ise cenaze masraflarını üstlenen kişi Emekli Sandığı ölüm yardımını alır.

Etiketler:

Yorumlar

 1. Can İLKER ÖZDEMİR diyor ki:

  SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
  Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü
  Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dairesi Başkanlığına

  ANKARA

  18 yaşına girdiğimden Annemin ölümünden dolayı bana kesilen maaş kesinmiş olup. Öğrenci olup okul okumaktayım maşımın bağlanması için gerekenin yapılmasına saygılarımla arz ederim.04.03.2014 Tarihine yazı yolamışım cevap bekliyorum yazının ekinde öğrenci belgemi ve ayile nüfüs belgesi yollamışım gerekenin yapılmasına arz ederim

  Eki :1 adet öğrenci belgesi
  1 .adet nüfus aile tablosu

  Adres :

  Bahçelievler Mah.Atillo Koç Cad. Can İlker ÖZDEMİR
  No:1 daire 3
  SİİRT

  cevabını bumeyle yollasaniz çok memnun olurum : suat_900@hotmail.com cevabini yollasanız mennun olum sayımlarımızı arz ederim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Can Bey biz resmi kurum değiliz bunun için bağlı olduğunuz SGK ya başvurmanız gerekiyor.

Yorum Yaz


+ 4 = dokuz