Tarih: 03 Ağustos 2014

Genel Sağlık Sigortası | GSS

Genel Sağlık Sigortası | GSS

Genel Sağlık Sigortası

Devlet tarafından yeni tasarlanarak yürürlüğe sokulan genel sağlık sigortası ülkemizde her vatandaşın sağlık sigortasından ve hizmetlerinden yararlanabilmesi ve bu hizmetlerden yararlanamayan kimsenin kalmaması amacı taşımaktadır.

Ülkemizde bu sağlık sigortasına SSK, emekli sandığı, Bağ-Kur kapsamı içerisinde yer almakta ola vatandaşların haricinde sosyal güvencesi bulunmayan ve yeşil kart uygulamasından faydalanamayan yaklaşık üç milyon vatandaşta dahil olmaktadır. Bu noktada ülkemizde geçtiğimiz yılın eki ayına kadar başvuruda bulunmayan vatandaşlara yedi yüz altmış lira para cezası uygulanacaktır.

Bu sağlık sigortası öncesinde mecburi sigortaya bağlı olan vatandaşlar ödemiş oldukları hastalık sigortası primleri ile yararlandıkları sağlık hizmetlerinden ve olanaklarından bundan sonra genel sağlık sigortası primi yararlanmaya devam edebilme olanağına sahip olabilmektedir. Ülkemizde genel toplam ile elli dokuz milyon vatandaş bu sağlık sigortasının kapsamı içerisine girmektedir.

 GSS Prim Ödemeleri

Ülkemizde genel sağlık sigortası için başvuruda bulunmayan ve sigortaya dahil olmayan vatandaşlar yedi yüz altmış lira gibi yüksek bir cezai yaptırımın dışında aynı zamanda da yapılması gereken gelir testi sonucu otomatik olarak 1521 liranın üzerinde sayılarak aslında olmayan maaşlarından her sigorta primi için 182. 50 lira para kesilecek ödeme olmadığı halinde bu rakam faizler ile katlanacaktır.

Genel sağlık sigortası kapsamında gelir tespiti sonucunda vatandaşların aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelir brüt asgari ücretin üçte birinden asgari brüt ücretine kadar olan vatandaşlar aylık olarak 30.42 TL sağlık sigortası ödemesi gerekmektedir. Bunun dışında vatandaşların yaptıracakları gelir tespiti neticesinde kişi başına düşen aylık asgari brüt ücret ile bu brüt ücretin iki katına kadar olması halinde vatandaşlar 91.26 TL sağlık sigortası primi ödemekle yükümlü olmaktadırlar.

Ancak bu sağlık sigortasına dahil olmak isteyen ve gelir tespitini yaptıran vatandaşlar gelir tespiti sonucunda aile içerisinde kişi başına düşmekte olan aylık gelir eğer brüt asgari ücretin üçte birine göre daha az ise bu vatandaşların sigorta primleri devlet tarafından ödenmektedir.

Ülkemizde sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşlardan işsizlere kadar ülkemiz toprakları içerisinde yer alan vatandaşların hemen hemen her biri bu genel sağlık sigortası kapsamından yararlanabilmektedir.

Genel sağlık sigortası kapsamı içerisinde eğer gelir tespiti sonucunda kişi başına gelir asgari brüt ücretin iki katından daha fazla ise vatandaşlar aylık olarak 182.52 TL sağlık sigortası ödemek zorundadırlar. Bu noktada gelir tespiti işsizler için belgelenebilir gelir olmamasından dolayı yapılmakta olan kira ve temel ihtiyaç harcamaları üzerinden yapılacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


+ bir = 7