Tarih: 03 Ağustos 2014

GSS AF

GSS AF

GSS af ile ilgili olan bölümümüze geçmeden önce biraz Genel Sağlık Sigortası hakkında sizlere bilgi verelim. Bu bilgi kapsamında GSS af konusunu daha iyi anlayacaksınız.

Genel Sağlık Sigortası : Genel Sağlık Sigortası Bağ-Kur, Emekli Sandığı, SSK vb. gibi sağlık kuruluşlarına üye olmayanlar için çıkartılan bir sistemdir. Bu kuruluşlara üye olmayan, 18 yaşını dolduran ailedeki her birey Genel Sağlık Sigortası kapsamından yararlanabilir. Bu sistemden yararlanabilmek için ilk önce başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru sonrasında bir gelir tespiti durumuyla karşılaşacaksınız. Buna göre de ödeyeceğiniz prim belli olacaktır. Bu işlemlerden sonra Genel Sağlık Sigortası’nın verdiği hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

GSS AF Nedir, Ne Zaman Çıkacak ?

2012 ayında yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası uygulaması sayesinde sağlık güvencesi olmayan vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi amacı vardır. Bu uygulamadan yukarıda belirttiğimiz gibi 18 yaşını olduran, diğer kuruluşlara kaydı bulunmayan ve öğrenci olmayan herkes yararlanabilir. Ülkemizde 12 milyon kişi Genel Sağlık Sigortası uygulamasına üye olmuştur. Bu 12 milyondan 8 milyonunun primini devlet ödeyecektir. Geriye kalan 4 milyon kişinin de primleri ödemediği saptanmıştır.

GSS af uygulaması Aralık ayında Yasa Tasarısı’na konması beklenmektedir. Bu sayede 4 milyon kişinin prim borcu silinecektir. Devlet Genel Sağlık Sigortası kapsamından 8 miyar civarında bir gelir beklerken sadece bunun 300 milyonluk kısmını alabilmiştir. Geriye kalan alacağından ise bu uygulama ile vazgeçmektedir. Genel Sağlık Sigortası’na prim borcu olduğu için bu uygulamadan yararlanamayan kişiler bu düzenleme ile tekrar eski haklarını geri alabileceklerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


dokuz + = 16