Tarih: 04 Ağustos 2014

HANGİ KURUMDAN EMEKLİ OLACAĞINI MERAK EDENLER !

HANGİ KURUMDAN EMEKLİ OLACAĞINI MERAK EDENLER !

Hangi Kurumdan emekli olacağını merak edenlerin dikkat etmesi gereken bazı şeyler vardır. Mesela emekli olmanız açısından hangi kurumdan emekli olacağınızı son 7 yıl belirlemektedir.

Hangi Kurumdan Emekli Olunacağı Nasıl Belirleniyor?

Bilindiği gibi Bağ-kur, SSK, Emekli Sandığı gibi kurumlardan emekli olunabiliyordu. Artık Sosyal güvenlik reformu sonrasında bu kurumlar tek bir el altında toplandı. Fakat sosyal güvenlik reformunun sağlamaya çalıştığı tek bir elden emeklilik tam anlamıyla halen daha sağlanabilmiş değildir. Bu yüzden üç kurum içinde hala emeklilik reformları farklıdır. Hangi statüden emekli olunacağı 2829 sayılı kanun yani Hizmet Birleştirilmesi Kanunu belirlemektedir.

1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olmuş ve bu tarihten sonra emeklilik maaşı talebinde bulunmuşsa bu kişinin hangi kurumdan emekli olacağı bu 7 yıla göre belirleniyor. Yani kişinin bu 7 yıllık çalışması içerisinde hangi statüden çalışması daha fazla ise o kurumdan emekli oluyor. Örneğin; kişi bu 7 yıl içerisinde 1.261 gün Emekli Sandığı kurumunda 1.259 gün de SSK’lı ise Emekli Sandığı statüsüne göre emekli olmaktadır. Yani emeklilik işlemleri Emekli Sandığı kurumuna göre belirlenmektedir.

Kişi her iki kurumda da 1.260 yani dolması gereken 2.520 günün yarısını geçirmiş ise sonradan başvurduğu kurumdan emekli olmaktadır. Yani, 1.260 gününü SKK’lı olarak 1.260 gününü de Bağ-kur’lu olarak geçirmiş ise Bağ-kur emeklilik statüsüne göre emekli olacaktır. Bu uygulamaya göre de sigortalılık süresini uzun bir süre bir kurumdan geçirmiş olsa bile son 7 yıl içerisinde 1.260 günden daha fazla başka bir kurumda ise o kurumdan emekli olabilir. Yani 19 yıl boyunca sigortalılık süresini SSK’lı olarak geçirmiş ve son 7 yıl içerisinde daha fazla olarak Emekli Sandığı kurumunda ise Emekli Sandığından emekli olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


− dört = 5