Tarih: 03 Ağustos 2014

Kıdem Tazminatı

Kıdem Tazminatı

Kıdem Tazminatı Nedir?

Ülkemizde çeşitli nedenlerden dolayı işyerinden ayrılırken işveren tarafından iş kanunu gereğince alabileceğiniz bir tazminat türüdür. Ancak bu noktada kendi isteği ile işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız.

Kıdem tazminatı hakkından yararlanabilmek içi işveren tarafından işinize son verilmesi gerekmektedir. Ayrıca kıdem tazminatı hakkından yararlanabilmeniz için mutlak suret ile iş yerinizde tam bir yılı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Tazminat hakkından yararlanabilmek için tam bir yıl yani eksiksiz olarak mutlak suret ile üç yüz altmış beş işyerinizde çalışmış olmanız gerekmektedir. Bir gün eksiği bu konuda kabul görmemektedir.

Kıdem tazminatı hesaplama işlemi ise brüt ücret üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ayrıca tam 365 günü doldurduktan sonra oluşan hakkınızdan dolayı alacağınız tazminat miktarı iki yıllık maaş miktarınızı aşmayacak miktarda olacaktır.

Kıdem Tazminatından Kimler Yararlanabilir?

Ayrıca kıdem tazminatı hesaplama işleminde size sağlanmakta olan sosyal haklarda büyük ölçüde etkili olmaktadır. Fakat bu noktada size tanınan sosyal hakların devamlılık içermemesi gerekmektedir. Ayrıca aynı işverene bağlı olarak çalışmakta olduğunuz birden fazla işyerindeki hizmetleriniz birleştirilmektedir.

Kıdem tazminatı hakkından yararlanabilmeniz için bir yılı tam olarak doldurmanız dışında kurallara ve ahlak veya iyi niyet kurallarına aykırı bir husustan ayrılığın kaynaklanmaması gerekmektedir. Ayrıca vatani görev için ve evlilikten sonra bir yıl içerisinde ayrıldığınızda bu haktan yaralanma olanağına sahip olabilirsiniz. Emeklilik hakkınızı da doldurduğunuzda da bu haktan yararlanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


sekiz + 6 =