Tarih: 03 Ağustos 2014

RAPORLU SAĞLIKÇILARA FAZLA NÖBET YOK!

RAPORLU SAĞLIKÇILARA FAZLA NÖBET YOK!

Bakımevinde çalışan hemşire haklı çıktı! Devlet bakımevinde çalışan Fatma Arzu Gündoğdu hastalık nedeniyle aldığı rapordan sonraki zamanlarda fazladan nöbet yazıldığını iddia etti. Olayı mahkemeye taşıyan Gündoğdu, tüm çalışanları ilgilendirecek bir kararla mahkemeden haklı çıktı.

İzmir 2. idare mahkemesinin verdiği karara göre memurların hastalık gerekçesiyle aldıkları rapordan sonra fazla nöbet yazılmasının 657 sayılı devlet memuru kanununa aykırı olduğunu ifade etti. 2012 yılının Şubat ayında mahkemeye başvuran Gündoğdu’nun aldığı karar bütün diğer hastaneleri ve sağlık çalışanlarını etkileyecek bir karar oldu.

Devlet memurları kanunu olan 657 sayılı kanunda böyle bir kararın olmadığını, 4857 sayılı kanunda geçen telafi çalışmasının yasa dışı olarak gösteren Gündoğdu haklı çıktı. Dava dilekçesinde 101 sayılı “günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan devlet memurlarının çalışma saat ve şekillerinin kurumlarınca düzenleneceği” hükmü amire sınırsız bir nöbet yazma izni verdiği gerekçesiyle haksız görüldü.

Bakımevi müdürlüğünden gelen açıklama ise “personelin çalışma saatlerini doldurmadan yoğun nöbetleri olan tarihlere denk gelecek şekilde rapor alma eğilimi gösterdiği” şeklindeydi. Yeni mahkeme kararından sonra bütün bakımevleri ve sağlık personeli için bu karar emsal gösterilecek.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


3 − = bir