Tarih: 03 Ağustos 2014

SGK AFFI

SGK AFFI

SGK Affı Nedir?

SGK affı SGK adı altında prim ödemesine tabi tutulan vatandaşların, genellikle 4B’lilerin, prim ödemesi yapmak adına oluşturdukları borçlanmanın bir kısmının SGK affına tabi tutularak, silinmesi ya da taksitlendirilmesi işlemidir.

SGK Affı’ndan Kimler Yararlanabilir?

  • SGK affından 6385 sayılı kanunca şirket ortağı olan ya da BAĞ-KUR‘lu olması gereken bir işte çalışılmasından ötürü kendisine borç çıkartılan SGK’lılar ile,
  • SGK tarafınca emeklilik veya yaşlılık aylığı alınması gerekirken 5335 sayılı kanun ile kamuya ait kurumlarda çalışmaları nedeniyle aylıkların kesilenler yapılandırmadan,

SGK affından yararlanabilecekler.

SGK’ya Borcu Olan Emekliler

SGK’ya borcu olan emekliler, başvuruda bulunmaları gereken zamanlarda bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile diğer bazı kanun ve Kanun Hükümlerinde Kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında kanunun ilgili maddelerine göre SGK affı yapılandırılacaktır.

Yapılandırmada borçlar faizden oluşan önemli kısımlar silinecek ve kalan borçlar ise taksitlendirilebilecektir. Bu taksitlendirme 36 aya kadar yapılabilecek ve bunun yanı sıra iki ayda bir de ödeme yapmak mümkün kılınabilecektir.

SGK Affı Nasıl Uygulanır?

  • SGK affından yararlanacaklar için anapara üzerinde indirim olmayacaktır.
  • Ana para üzerinden TEFE/ÜFE artış oranına göre yeni hesaplamalarla faiz oranı belirlenerek, bu hesaba göre, daha önceden hesaplanan faizi oranının %25′i kadar düşüş olacaktır.
  • 4A ve 4B ile biriken gecikme zamlarının faizi silinecektir.
  • Hesaplanan oran yıllık %5 faiz uygulanmak şartı ile, 18 taksite ya da 36 aya kadar vadelere bölünmektedir.

SGK Affında Dikkat Edilmesi Gerekenler

GSS ya da bakmakta olduğu kişi kapsamında asli olarak hak etmediği bir kapsamda sağlık hizmeti alanlara 31 Ocak 2012 tarihine kadar verilen sağlık hizmetlerinde SGK affında herhangi bir süre şartı öne sürülmemiştir.

Bu kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumları ile olan anlaşmazlıkları hususunda mahkemelik olunmuşsa, açtıkları davayı geri çekme hususunda borçları silinecek ve SGK affından yararlanabilecekler.

SGDP Maaş Kesintileri

Daha önceleri maaşlarında %15 oranında ve SGDP kesintisi adı altında, 2008 yılından itibaren gerçekleşen birikimler ise emeklilere borç çıkarmıştır. Emeklilere gelen ve büyük rakamlarla ifade edilen ödeme istekleri ile icra kesintileriyle maaşlarda %40′lara kadar düşüşler gerçekleşiyordu.

Maaşlarında bu tür kesintiler yaşayanlar 1 Şubat itibariyle SGK‘ya gerekli zamanlarda dilekçe ile başvurmaları halinde, icra kesintileri, gecikme zamları ve faizi de kapsayarak SGK affından yararlanabileceklerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


sekiz + 9 =