Tarih: 03 Ağustos 2014

SGK DOĞUM BORÇLANMASI

SGK DOĞUM BORÇLANMASI

Sigortalı olarak çalışmakta olan bayanlara SGK doğum borçlanması ile çalışırken alma haklarının olduğu 24 haftalık doğum izin günlerinin de emeklilik prim ödeme gün sayılarına dahil edilebilmesi sağlanmaktadır. SGK doğum borçlanması tüm kadın çalışanları kapsamamakta, sadece 4A olarak çalışan kadınları kapsamaktadır. Doğumdan sonra 4A ya da 4B olarak çalışmakta olan kadın çalışanlar, tarım alanında çalışan kadınlar ve 4/1-A bendine tabi çalışanlar doğum borçlanması yapamamaktadır. 1 Ekim 2008 tarihinden önce 4/B’li olarak çalışan kadınlar isteğe bağlı sigorta ödemeye başlamışsa SGK doğum borçlanması yapabilmektedir. Eğer bu tarihten sonra ödemeye başladıysa SGK doğum borçlanması yapamamaktadır.

SGK Doğum Borçlanması Nasıl Alınır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bayanlara sağlanmakta olan bu haktan yaş sınırlaması bulunmadan herkes faydalanabilmektedir. Ayrıca SGK doğum borçlanması hakkından en fazla iki çocuk için yararlanılabilmektedir ve her çocuk için en fazla iki yıl borçlanabilmektedir. SSK doğum borçlanması yapabilmek için bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne giderek dilekçe ile başvuru yapılmalıdır.

SGK Doğum Borçlanmasının Miktarı

SGK doğum borçlanmasında ödenmesi gereken miktarın tutarı çalışan bayanın sigortalı olarak en son çalıştığı duruma göre hesaplanmaktadır. Kişinin başvuru tarihi itibari ile prime esas alt ve üst kazanç sınırı arasında olmak kaydı ile kendilerince belirlenecek olan kazanç miktarının % 32’si oranındadır. Kuruma başvuru dilekçesini verirken prime esas günlük kazanç miktarı belirtilmelidir. Kurum evrakları inceledikten sonra kişiye doğum borçlanmasına ait tebligat gönderir ve ardından kişi bir ay içinde doğum borçlanmasını ödemek zorundadır. SGK doğum borçlanmasını ödeyen kadın çalışanın ödemiş olduğu gün sayısı sigortalılıklarına sayılmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


× üç = 18