Tarih: 03 Ağustos 2014

SGK Doğum İzni

SGK Doğum İzni

SGK Doğum İzni Uygulaması

Ülkemizde sigortalı olarak çalışmakta olan bayanların hamilelik ve doğum nedeni ile mağduriyet yaşamamaları amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı çalışan bayanlara SGK doğum izni verilmektedir.

SGK doğum izni doğum öncesinde sekiz hafta ve doğum sonrasında da sekiz hafta olacak şekilde toplam on altı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışan bayanlara hak olarak tanınmaktadır. Bu noktada günümüzde mecliste hazırlanmakta ve konuşulmakta olan yeni tasarıya göre de bayanların on altı haftalık SGK doğum izni süresini yirmi dört haftaya çıkarılması gündemdir. Bu yeni tasarı ile ilave edilen sekiz haftalık kısmını işsizlik fonu içerisinden devlet tarafından karşılanacaktır.

SGK Doğum İzni Şartları Nelerdir ?

Doğum izni hakkı elde etmek isteyen bayanların mutlak suret ile doğum izninden önceki bir yıl içerisinde doksan gün prim ödemesi yapılmış olması gerekmektedir. Ayrıca bayanlar doğum öncesindeki sekiz haftalık izninin ilk beş haftasını kullanmayarak son üç haftaya kadar çalıştığı takdirde doğum sonrasındaki sekiz haftalık izin süresine bu beş hafta ilave edilerek çalışan bayanların doğum sonrasında on üç hafta izin yapabilme olanağına sahip olabilmesi sağlanmaktadır.

Bayanların  doğum izni hakkından yararlanabilmesi için kuruma başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu SSK doğum izni ile bayanların işten atılma ya da mecburi ayrılma sorunları ortadan kaldırılmaktadır. SSK sorgulama ekibi iyi günler diler.

Etiketler:

Yorumlar

  1. MELTEM TÜSEN YILDIRIM diyor ki:

    Mrh bundan 26 AY ÖNCE CASABLANCA OTEL İÇMELER KARMA OTELCİLİK ŞİRKETİNDE MUĞLA MARMARİS TE ÇALIŞIYORDUM.HAMİLE KALDIM.BIR GUN İŞE GIDEMEDIĞIM İÇİN BENI İŞTEN ÇIKARDILAR VE HIÇBİR HAKKIMI ALAMADIM.HUKIKİ OLARAK AVUKAT TUTACAK DURUMDA DEĞİLDİM.SADECE MAAŞIMI VERDILER TAZMINATIMI VE HIÇBIR HAKKIMI VERMEDILER.IKI YIL GEÇMESINE RAĞMEN BENIM İÇİN BUYUK HAKSIZLIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM VE ŞİKAYET ETMEK İSTIYORUM.NASIL BIR YOL İZLEYEBILIRIM LÜTFEN BANA YARDIMCI OLABILIRMISINIZ.BUNDA O DÖNEMDE ÇALIŞAN İNSAN KAYNAKLARI MÜDÜRÜNÜNDE YAPTIĞI BÜYÜK HAKSIZLIK VAR.
    SAYGILARIMLA,

    1. Admin diyor ki:

      ALO 170 ‘i arayarak şikayetinizi dile getirebilirsiniz.

Yorum Yaz


× beş = 30