Tarih: 03 Ağustos 2014

SGK DOĞUM PARASI

SGK DOĞUM PARASI

SGK doğum parası, sigortalı olarak çalışır durumda bulunan kadınların gebelik durumunda ödenmektedir. Hamilelik öncesi ve sonrası olmak üzere 8′er, toplamda 16 haftalık süre için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme yapılmaktadır. SGK doğum parası ödeme işleminin yapılabilmesi için kadın çalışanın yerine getirmesi gereken bazı koşullar vardır. Doğumdan önceki 1 yıllık süre zarfı içinde 90 günlük prim borcu ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde SGK doğum parası ödemesi yapılmaz.

SSK doğum parası için çalışan kadının doğum raporu, anne ve çocuğun kimlikleri ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek müracaat etmesi gerekmektedir. Başvurunun ardından bütün belgeler detaylı bir şekilde kontrol edilir ve işleme konur. Gerekli hesaplamalar SGK tarafından yapılarak kişinin, SGK doğum parası almaya uygun olup olmadığı saptanır ve uygun görüldüğü takdirde ödeme yapılır.

SGK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Kişiler ödeme işleminin olup olmadığını devletin geliştirdiği E-Devlet sistemi ile kontrol edebilirler. Ancak SGK doğum parası sorgulama için bir E-Devlet şifresi gerekmektedir. Bir E-Devlet şifresine sahip değilseniz herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra aşağıdaki işlemleri madde madde uygulayınız.

  • Yazının sonunda verilmiş olan linke tıklayınız.
  • Daha sonra “Kimliğimi Şimdi Doğrula” bölümüne tıklayınız.
  • Hemen ardından T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi yazarak “Sisteme Giriş Yap” butonuna basınız.
  • Böylece SGK doğum parası sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

SGK Doğum Parası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


+ beş = 7