Tarih: 04 Ağustos 2014

SGK Emeklilik Şartları

SGK Emeklilik Şartları

Ülkemizde sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşların emeklilik haklarını elde edebilmeleri için gerekli olan bazı koşul e şartları yerine getirmiş olması gerekmektedir. Bunun dışında ülkemizde SGK emeklilik şartları bay ve bayanlar için farklıdır.

Erkekler İçin Emeklilik Şartları

Ülkemizde erkekler için SGK emeklilik şartları arasında 08.09.1976 ve daha öncesinde ilk sigortalı olarak çalışmaya başlayan vatandaşlar yirmi beş yıllık hizmet süresini doldurdukları ve beş bin prim ödeme süresini doldurdukları takdirde yaş şartı beklemeksizin emekli olabilmeleri bulunmaktadır.

Erkekler için emeklilik şartları ülkemizde gerçekleştirilen sosyal güvenlik reformu ile değişmiştir. Buna göre 08.09.1999 ile reformun yürürlük tarihine arasında ilk defa sigortalı olarak işe başlayan vatandaşlar altmış yaşını doldurmuş olması ve en az yedi bin gün prim ödemesinin gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Reformun yürürlük tarihinden itibaren 2035 senesine kadar her takvim yılı başına 7000 gün prim ödemesi yüz gün eklenerek 9000 güne kadar çıkacaktır.

Bayanlar İçin Emeklilik Şartları

Ülkemizde bayanların SGK emeklilik şartları arasında öncelikle 01.04.1981 senesi ve öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başladıkları takdirde yirmi yıllık hizmet süresi ve beş bin gün prim ödemesi şartlarını yerine getirdiklerinde yaş şartı olmaksızın emeklilik haklarını elde edebilme olanağına sahip olabilmektedirler.

SGK emeklilik şartları arasında yer alan maddeye göre ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlanması 08.09.1999 ile sosyal güvenlik reformunun yürürlük tarihleri arasında ise bayanlar elli sekiz yaşını doldurmuş olmaları ve en az yedi bin gün prim ödemesi yapmış olması halinde emekli olabilmektedirler. Ayrıca bayanlar elli sekiz yaşını doldurmaları, yirmi beş yıldan beri sigortalı olması ve en az dört bin beş yüz gün prim ödemesi olması halinde de emekli olabilmektedirler.

Etiketler:

Yorumlar

  1. doruk diyor ki:

    merhabalar benım kaydımda 2002 işe giriş gozukmekte fakat staj suresındekıler gozukmemekte buna gore benım staj suresı sayılmayıp 2002 mı gecerlı alınacaktır dıger turlu 1999 olcak çünku tesekkurler

    1. Admin diyor ki:

      İşe giriş tarihiniz 1999 olarak kabul edilecektir. Ancak siz bu dönemde 18 yaşından küçükseniz, emekli olmanız gereken yaş şartına bakıldığında 18 yaşından itibaren olan sigortalılık süreniz geçerli olacaktır.

Yorum Yaz


− dört = 2