Tarih: 03 Ağustos 2014

SGK ERKEN EMEKLİLİK

SGK ERKEN EMEKLİLİK

Son günlerde herkesin merak ettiği SGK erken emeklilik gündeme geldi. 300 bin sigortalının beklediği SGK erken emeklilik şartları kısmen de olsa belli oldu. Bilindiği üzere ülkemizde emeklilik için bazı kriterler var. Mesela sigortalı süresi olarak kadınlar için 20 erkekler için 25, yaş olarak kadınlarda 58 erkeklerde ise 60 yaşına kadar beklemeleri gerekmektedir.

Uygulanacak olan SGK erken emeklilik ile emekli olabiliyorsunuz fakat emekli maaşınızdan %5 bir düşüş olacaktır. Bunu kabul eden sigortalılar SGK erken emeklilik kapsamına girebileceklerdir. Yaş ile ilgili henüz net bir bilgi ortaya çıkmadı. Şu anda sadece emeklilik için kesilecek %5′lik bir kesinti söz konusu. Önümüzdeki yıllarda SGK erken emeklilik kavramı daha net hal alacaktır.

Yurtdışında bunun örnekleri mevcut. Almanya’da yüzde 2′lik bir kesinti ile 3 yıl kadar erken emekli olunabilmektedir. SGK başkanı İlhan’ın açıklamaları ise: “Her erken emekli olunacak yaş için emekli aylıklarında bir indirim söz konusu olup olmadığı” şeklindedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


+ dokuz = 18