Tarih: 03 Ağustos 2014

SGK İhbar Tazminatı

SGK İhbar Tazminatı

SGK İhbar Tazminatı Nedir?

SGK ihbar tazminatı ülkemizde tıpkı kıdem tazminatı gibi sigortalı olara çalışmakta olan vatandaşlara tanınmış bir hak türüdür. Bu noktada sigortalı olarak çalışmakta iseniz çalışmakta olduğunuz iş yerin de işvereniniz ile herhangi bir sözleşme feshi esnasında dikkat edilmesi gereken ve uyulması ve uygulanması mühim olan bazı şartlar bulunmaktadır.

Bu noktada hem siz hem de işvereniniz bu şartları yerine getirmek ile yükümlüdür. Bu neden ile eğer işvereniniz sizi işten çıkaracağı zaman sizin o işyeri içerisinde çalışma zamanına göre bildirimde yani ihbarda bulunması gerekmektedir.

 İhbar Tazminatından Hangi Durumlarda Yararlanabilirsiniz?

İşte tam bu noktada işvereniniz eğer size gerekli olan süreci tanımadan sözleşmenizin feshini gerçekleştirdiği takdirde size SGK ihbar tazminatı ödemek mecburiyetinde kalmaktadır. Bu durumda işvereninizin size sözleşmenizin feshinden önce eğer alt ay çalışmış iseniz iki hafta önceden ihbarda bulunmanız gerekmektedir.

Bunun dışında işvereniniz altı ay ila bir buçuk yıl için dört hafta yani yirmi altı gün, bir buçuk yıl ila üç yıl için kırk iki gün ve üç yıl ve daha fazlası için elli altı gün öncede size ihbarda bulunması gerekmektedir. Aksi durumlarda işvereniniz size SSK ihbar tazminatı ödemek mecburiyetinde kalmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


× 3 = yirmi yedi