Tarih: 03 Ağustos 2014

SGK İŞ GÖREMEZLİK PARASI

SGK İŞ GÖREMEZLİK PARASI

SGK iş göremezlik parası, sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşlarımızın ‘geçiçi iş göremezlik’ durumunda SGK tarafından ödenen paraya denir. SGK iş göremezlik parasını alabilmek için ilgili kişinin, rahatsızlığından dolayı aldığı istirahrat raporunu işverenine bir şekilde aktarması gerekmektedir. İşverenin de bu raporu internet ortamından Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmesi gerekir. Çalışır durumda olan kişi ‘geçici iş göremezlik’ raporuyla birlikte, işvereninden yevmiyesini alamadığına dair belgeyi Sosyal Güvenlik Kurumu’na göndererek SGK iş göremezlik parası için başvuruda bulunabilir. Bu belgeler incelendikten sonra uygun görüldüğünüz takdirde SSK iş göremezlik parasını alabilirsiniz. Rapor parasını almaya uygun görülen kişinin herhangi bir PTT şubesine gitmesi yeterlidir.

SGK İş Göremezlik Parası Sorgulama Hangi Şartlarda Yapılabilir ?

  • İş kazası, birtakım mesleki rahatsızlık sebebi ile alınan istirahat SGK iş göremezlik parası.
  • İş kazası ve meslekle ilgili rahatsızlıklar dışında herhangi bir sebepten dolayı alınan raporlarda, rapor süresinden önceki 90 gün içerisinde prim ödeme koşulu bulunmaktadır. Raporu aldıktan 3 gün sonra istediğiniz zaman içerisinde SGK iş göremezlik paranızı alabilirsiniz.
  • Doğum ve gebelik sebebiyle alınan SGK iş göremezlik parası. Gebelik durumu bulunan kişilerin doğum öncesi ve sonrası 8′er hafta olmak üzere toplamda 16 hafta çalışmadığı günler hesaplanır ve rapor parası bu hesaplamaya göre verilir. Doğum iş göremezlik parası için doğumdan önceki 3 aylık süre zarfında düzenli olarak primlerin yatırılması gereklidir.
  • Ayrıca, sigortalı olan kişinin rapor süresi boyunca iş yerinde çalışmaması gereklidir. Rapor süresince çalıştığı tespit edilen çalışana SGK iş göremezlik parası verilmez. Eğer verildiyse de geri istenir.

SGK İş Göremezlik Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

  • Öncelikle bu metnin sonunda verilen linke tıklayınız.
  • Açılan sayfada T.C kimlik numaranızı yazınız.
  • Nüfusa bağlı bulunduğunuz ili seçerek cilt numaranızı yazınız.
  • Doğum yılınızı da seçerek resimde görüdüğünüz güvenlik kodunu doğrulayınız.
  • Tüm bu işlemlerden sonra SGK iş göremezlik parası sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

SGK İş Göremezlik Parası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


dört × = 20