Tarih: 03 Ağustos 2014

SGK İŞE GİRİŞ

SGK İŞE GİRİŞ

SGK işe giriş yapıldıktan sonra işe giriş bildirgesinin tamamlanması gerekmektedir. Bu bildirge, işveren tarafından doldurulması gereken bir bildirgedir. Bu işlem yapıldıktan sonra asıl önemli olan bu doldurulan bildirgenin Sosyal Güvenlik Kurumu’na internet üzerinden bildirilmesidir. SGK işe giriş bildirgesi eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’na online olarak iletilmezse doldurulan bildirgenin bir geçerliliği kalmayacaktır.

SGK işe giriş sonrasında çalışmaya başlayacak olan vatandaş, eğer ilk kez sigortalı olarak çalışma hayatına başlıyor ise kendisine kurum tarafından bir sicil numarası verilecektir. Bu verilen sicil numarası her çalışan için farklıdır ve çalışma hayatında ne kadar iş değiştirirse değiştirsin sicil numarası sabit kalacaktır. Fakat  kişi daha önce sigortalı bir işte çalışmış ise ona sadece SGK işe giriş bildirgesi verilecektir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi önceki zamanda aldığı sicil numarasını kullanmaya devam edecektir.

SGK İşe Giriş Bildirgesi Nedir ?

SGK işe giriş bildirgesi hem ilk sigortalı olarak işe başlayan kişiler için hemde iş değişikliğinde bulunan vatandaşlarımız için verilmesi gereken bir bildirgedir. Bu bildirge işveren tarafından tahsis edilir. İşveren Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendisine verilen kullanıcı adı ve şifresiyle SGK işe giriş belgelerini çalışacak olan kişilere verebilmektedir. Kişilerin işe girme ve çıkma durumları olduğundan hem SGK işe giriş hem de işten ayrılış belgeleri bulunması gerekmektedir. Bu bilgileri oluşturacak ve düzenleyecek olan işverendir. Bu belgeler iki şekilde çıkarılıp biri işverenin dosyasında biri de çalışacak olan kişiye verilmelidir.

SGK İşe Giriş İçin TIKLAYINIZ !

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


dokuz × = 45