Tarih: 03 Ağustos 2014

SGK KESENEK

SGK KESENEK

Kesenek; sigortalı çalışanların aylıklarından belli oranlarda kesilerek Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırılan paradır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun uygulamaları ile vergi dilimlerine bağlı olarak kesinti miktarları artmasını ve sigortalı çalışanlar için hastane gibi işlemlerde maaştan yapılan kesintileri öğrenebilirsiniz. Bu işlemleri 2008 yılından itibaren kullanılan E-Devlet sistemi üzerinden yapabileceğiniz gibi SGK kesenek uygulaması ile de yapabilirsiniz.

SGK Kesenek Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu işlemlerinizi Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun E-Kesenek uygulaması ile kullanıcı adı ve şifrenizi girerek gerçekleştirebilirsiniz. Sigortalıların maaşlarından ne kadar vergi kesildiği, devlete ne kadar vergi ödedikleri, ne kadar SGK primi kesildiği gibi SSK kesenek hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere SGK kesenek sistemi ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca, sigortalıların her ay prim belgelerini düzenli olarak elektronik ortamdan göndermesi gerekmektedir.

Bu belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmemesi sonucunda cezai yaptırım uygulanmaktadır. SGK kesenek ile maaşın alındığı günden itibaren 10 gün içinde prim belgeleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilmelidir. Sigortalıların maaşlarını almış oldukları tarih 01 ise ayın 11’i, 15’i ise de ayın 25’i SGK kesenek sistemi kullanılarak aylık prim belgeleri kuruma iletilmelidir.

SGK Kesenek Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


2 − iki =