Tarih: 03 Ağustos 2014

SGK Ölüm Aylığı

SGK Ölüm Aylığı

SGK Ölüm Aylığı Nasıl Alınır?

SGK ölüm aylığı Türkiye’de sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşların vefat etmesi halinde geride kalmış olan hak sahiplerinin mağduriyet yaşamaması ve çeşitli sosyal haklardan yararlanabilmesi amacı ile verilmekte olan bir aylık çeşididir.

 Kimler SGK ölüm aylığı alabilir?

SGK ölüm aylığı vefat eden sigortalı çalışanın eşine dul kalmış ise şartsız olarak, on sekizini doldurmamış ve başka sigortası bulunmamakta olan çocuklara verilmektedir. Bu noktada çocuklar öğrenim görmekte ise yirmi yaşına kadar eğer yüksek öğrenimde ise yirmi beş yaşına kadar SGK ölüm aylığı verilmektedir.

Bunun dışında SGK ölüm aylığı iş gücünü yüzde altmış oranında yitirmiş olan boşanmış olan kız çocuklarına verilmektedir. Bu noktada vefat eden vatandaşın eşinden ve çocuklarından artan hisse olursa vefat eden sigortalı vatandaşın anne ve babasına SSK ölüm aylığı verilmektedir.

Bu durumda vefat etmiş olan sigortalı çalışan vatandaşın anne ve babası altmış beş yaşını geçmiş ise SGK ölüm aylığı bağlanmaktadır.

 

Etiketler:

Yorumlar

 1. önder diyor ki:

  biz aynı işyerinde 3 kardeş calısıyoruz babam vefat ettiğinde ikisine ölüm parası verildi bana neden verilmedi

  1. Admin diyor ki:

   Gereken şartları saglamiyor olabilirsiniz.

   1. halide diyor ki:

    benim babamda şubat 15 2011 de vefat etti ve 1976 da ssk girişi vardı 230 günde primi var. ama ben nereye gitsem kapı duvar anneme ölüm aylığı bağlanmıyo bu nasıl yasaki bizi kapsamıyo… ne yapabiliriz anneme nasıl aylık bağlayabiliriz.

    1. Admin diyor ki:

     SGK Müdürlüğünüze başvurmalısınız. Eğer oradan da size o şekilde cevap gelirse bizim yapabileceğimiz herhangi bir şey yoktur.

 2. engin şahin diyor ki:

  büyükbabam emekli olduktan yaklaşık 10 yıl sonra vefat etti maaşı babaanneme bağlandı. son bir kaç yıldır babaannemin aldığı maaş kesintili oluyor yaklaşık 250 – 300 tl. gibi nereye kesildiğini ögrenebilir miyiz. teşekkürler.

  1. Admin diyor ki:

   Bu konu hakkında SGK ‘ya başvurursanız daha kesin bir cevap alabilirsiniz.

 3. ahmet ferhat genç diyor ki:

  babam emekli sandığından emekli 09/08/2013 tarihinde vefat etti. Annem maaşını alması için 13/08/2013 tarihinde baş vurdum.2 ay ay olacak bir cevap gelmedi çok mağdur olduk.ne yapmamız lazım. Ankara’daki sgk yı arıyorum kimse olumlu bir cevap vermiyor. Yardım.

  1. Admin diyor ki:

   Ahmet Bey, bu konu hakkında başvurunuza henüz cevap gelmediyse burada bizim yapabileceğimiz bir şey bulunmamaktadır. Biz resmi kurum değiliz.

 4. cansu diyor ki:

  babam 12.11.2009 vefat etti cenaze masraf parası hak talep edebiliyormuyuz zaman aşımı var mı

  1. Admin diyor ki:

   Zaman aşımı 5 yıldır Cansu Hanım. Hala başvuru yapabilirsiniz.

 5. kaan yıldırım diyor ki:

  dedem bu sene içerisinde vefat etti. kendisi bağkur emeklisiydi. kendisine ait maaş 2 kızı ve anneanneme kaldı. Anneannem ise eşinden alacağı maaştan vazgeçip kendi babasından (oda bağkur emeklisi ) gelen maaşı alırsa . Dedemden gelen maaş kızları arasında hangi oranda paylaşılır ? Şu an anneannem hiçbir yerden maaş almıyor. Ya kendi babası üzerinden maaş almak için başvuracak yada eşinden . Sizce ne yapmalıyız. Teşekkürler..

  1. Admin diyor ki:

   Kaan Bey, vefat eden kişinin 2 kızı eğer çalışmıyorlarsa bu haktan yararlanabilirler. Eğer bu maaş 3 kişi arasında paylaştırılırsa, anne %50, çocuklar da %25′er oranda maaştan yararlanabileceklerdir.

 6. gülseli diyor ki:

  Ben 1992 doğumluyum babamı 2010 aralık ayında kaybettim ssk emeklisi mühendisti ölüm aylığını alıyordum bu yaz bir aylık sigortalı bir işe girdim ve 1 ay 20 gün çalışma sürem var fakat ben şuanda üniversite öğrencisiyim ölüm aylığı tekrar bana döner mi yada dönmesi için nasıl bir başvuruda bulunmalıyım

  1. Admin diyor ki:

   İşten ayrıldıysanız tekrar ölüm aylığından yararlanabilirsiniz Hanımefendi. SGK ya başvurmanız yeterli olacaktır.

 7. zekai altay diyor ki:

  Annem babamdan kalan ssk emekli aylığını almakta iken, kendi babası da vefat etti. Babası emekli sandığından emekli idi ve anneme buradan da maaş bağlandı.

  Emekli sandığından gelen bu ikinci maaş, ssk’dan aldığı maaşta kesintiye yol açar mı ?

  Saygılarımla
  Zekai Altay

  1. Admin diyor ki:

   Açmaz Zekai Bey.

 8. Elçin AÇIKGÖZ diyor ki:

  babam 1950 doğumlu, 2005 yılında vefat etti.Geçmişte 462 gün sigorta primi olduğunu öğrendim, annem memur emeklisi. anneme ölüm aylığı jbağlanabilirmi…..

  1. Admin diyor ki:

   Elçin Hanım, SSK’lı vefat eden eşten ölüm aylığı bağlanabilmesi için ; borçlanma süreleri hariç 5 yıldan beri sigortalı olması ve 900 gün prim ödemesi olmalıdır.

 9. Gökhan Bozkurt diyor ki:

  Emekli Sandigindan emekli babam Haziran 2013 de vefat etti. Uc kardes olarak olum yardimi icin dilekce verip basvurduk. Su ana kadar sadece bir kardesime odeme yapildi. Takibi nereden , nasil yapabiliriz?

  1. Admin diyor ki:

   SGK ya başvurarak yapabilirsiniz Gökhan Bey.

 10. hasan diyor ki:

  mrb benim dededen babaanneye kalan bir ssg maaşı vardı babaannem bu maaşı alırdı vee babaannem öleli 5 ay kadar oldu ayın 24 den 24 de maaşını alıyordu vefat ettiği günde 24 yani tam aylığı doldu bankmatiği yoktu ptt den alırdık maaşını gediridik gödürüdük en son maaşında hastaneden öldüğü için alamadık bu enson maaşı hala alamadık bize dediler cocukları yani mirascıları alabilironlarda gereken başvuruyu yaptı bize ankaradan 3 ay önce bir takip formu geldi araştırılmaktatır diyee hala bize bir haber gelmedi biz bu parayı alabilirmiyiz alamayızmı vee alabilirsek ne yapmamız gere tşk

  1. Admin diyor ki:

   Hasan Bey bu durumda maaşı çekilmez, çünkü babaanneniz 24′ünde vefat etmiş, yatırılan maaş ise bir sonraki aya ait bir maaştır, hak edilen maaş değildir. Eğer 25 inde vefat etmiş olsaydı maaşı alınabilirdi.

   1. hasan diyor ki:

    hocam kolay geldin şimdi alamıyorsnuz diyorsnuz ama biz bu maaşı ptt alırdık ölmeden 2 saat önce bu maaş yattı hesapına vee sonrar tekrar ssg na gittik oradada göründe oradan bilgi aldık siz dedi bu maaşı alabilirsinizz bankaya gittim hesapda para yok ptt gittim orada yok ben bunu anlamıyorum yani para hesapa yattı biz bu parayı cekmiş gibi tekrar geriye iade ettik teşekkürederim

 11. umut diyor ki:

  Merhaba,annem emekli sandığı emeklisi ben ise 25 yaşını doldurmuş bir öğrenciyim..
  Rahmetli babamdan aldığım %25 hisse ölüm aylığı 25 yaşımı doldurduğumdan dolayı kesildi.
  Annem ise %50 hisse ölüm aylığı almakta,benim sorum şu.
  Benim aldığım ve kesilen aylık annemin %50 hissesi üstüne aktarılmıyor mu ?
  Teşekkürler

  1. Admin diyor ki:

   Aktarılıyor ancak bunu SGK ya bildirmeniz gerekiyor.

 12. Aynur diyor ki:

  Merhaba.Kocamdan aldığım ölüm aylığı aralık ayında yatmadı. Bunun nedenini nereden öğrene bilirim
  Teşekkürler

  1. Admin diyor ki:

   Bu konu hakkında SGK ya başvurmalısınız.

 13. deniz diyor ki:

  merhaba, babam 2012′de vefat etti. eşimden 2014′te boşandım. babamın bağ-kur’a ödeme yaptığını biliyorum, ancak SSK’ya her hangi bir ödeme yapıldı mı bilmiyorum. benim ölüm aylığı alma gibi bir ihtimalim var mıdır? ya da 170′den yeterli bilgi alabilir miyim?

  1. Admin diyor ki:

   ALO 170 ‘i arayarak yeterli bilgiyi elde edebilirsiniz Deniz Hanım.

 14. Barış diyor ki:

  Merhaba annem SGK’dan emekliydi. Kendisi 1 ay önce vefat etti ben tek hak sahibiyim annemle babam bosanmıslardı abim 26 yasında ben 20 yasında öğrenciyim. Maaşın ne kadarını alırım ayrıca başvurumu yaptım fakat suanda hangi işlemde onu nasıl öğrenebilirim. Ayrıca maaşı ayın kaçında alıcam hiç bişi hakkında bilgim yok bilgilendirirseniz sevinirim. İyi günler…

  1. Admin diyor ki:

   Barış bey tek hak sahibi iseniz hepsini alırsınız. Başvurduğunuz kuruma giderek takip edebilirsiniz.

 15. Nuray diyor ki:

  Merhaba,
  Annem ile babam ayri. Annanem ile buyukbabam vefat etti ikisininde emekli maasi vardi fakat yurtdisinda olduklari icin annem emekli maaslarindan yararlanamiyor yada biz mi yanlis biliyoruz??. Fakat annemin babanneside emekliydi annemin halasi aliyordu maasi oda evlenince kesildi maas. Simdi sorum su annem babannesinin emekli maasini alabilir mi? O emekliden Dul Torun olarak yararlanabilir mi? Tesekkurler

  1. Admin diyor ki:

   Toruna aylık bağlama gibi bir usul yoktur Nuray Hanım.

 16. duygu diyor ki:

  merhaba babam 15/11/2010 yılında vefat etti babamın ikinci eşinden olan kardeşim bir kaç ay sonra almaya başlamış maaşı ben yaklaşık 15 ay sonra ölüm aylığı için başvuru yaptım ve almaya başladım o almadığım 15 ayın parasını alabilirmiyim?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Başvurduktan sonra ki süreleri alırsınız Duygu Hanım.

 17. hüseyin diyor ki:

  eşim 01/10/2014 tarihinde vefat etti rahmetli eşimin ölmeden önce ödenmiş 2364 gün ssk primi var.sgk ya bildireli yaklaşık 1 ay oldu ne zaman maaş almaya başlarım 2 çocuğum var bu arada ölen eşimden.eşimin sigorta girişi 1997.ptt ye gittim sordum maaş yok gelmemiş dedielr ne zaman gelir ..şimdiden teşekkürler.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hüseyin bey zamanı hakkında bizim bir şey söylememiz doğru olmaz, SGK daki iş yoğunluğu ile alakalı olarak değişebilir. SGK ya sormalısınız.

 18. meral köylü diyor ki:

  efendim saygılar.ben felçli annemle beraber yaşayan 58 yaşında dul bayanım.annem vefat etmiş anneannemden (sgk) kalan maaşı alıyor vefat etmiş olan babamdan kalan bağkur maaşınıda 2 ye bölünmüş olarak beraber alıyoruz.annemde bende ev hanımıyız annem hayatında hiç çalışmadı bende çalışmıyorum.şayet annem ölürse bu anneannemin maaşını ben alabilirmiyim diye sormak istiyorum. teşekkür ve sevgiler.
  meral köylü

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Toruna yetim aylığı bağlanma durumu yok Meral Hanım.

 19. eren diyor ki:

  admin bey benım babam 2004 yılında vefat etti ben babam uzerınden maass alıyorum üniversite okudugumdan su 2senedır üniversite ogrencılerın ders kaydı zamanı vardır ben bunu ınternetten yaptım ama hocadan cıktı alıp pul yapıstırmadım acaba hocadan derslerı bellı olan kagıdı almaasam maasım kesılırmı ?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Eren Bey her sene öğrenci belgenizi SGK ya götürmeniz gerekiyor.

 20. neriman senguler diyor ki:

  esim22 11 2007vefat eti 2 cocuklaberaber dul kadim esimin 202gun ssk var yurtdisi borclanmasin437 gun odeme yaptik ayrica bag kur 1yil 0 ay 12 gunvarbu sartlaraltinda emekli ayligi baglanabilirmi 2 cocugumu universite okuyor cocuklarim cifte vatandas hicbir gelirim yok ailem destekliyor cocuklara olum maasi baglanirmi onceden tesekurler

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Neriman Hanım 900 gün tamamlandıysa yetim aylığı ve dul aylığı bağlanabilir, SGK ya başvurarak ya da ALO 170 i arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 21. nazım diyor ki:

  ben ocak ayında 18 imi doldurduğum için yetim aylığı kesilmiş bende öğrenci belgemle gerekli yere başvurdum ve bugün sgk ya sordum tekrar aylık bağlanmışmı diye bağlanmış dediler.Bankaya gittim bankadakilerde aktifleşmiş ama şuan hesapta bakiye yok dediler.Sorum şu ocak ayından beri aylık almıyorum bugün tekrar bağlanmış peki almadığım ocak ve şubat aylığının hesabıma yatması gerekmiyor mu ? yani ocak ve subat ayının aylığını alamıcakmıyım ?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Nazım Bey eğer maaşınızın kesintiye uğradığı dönemlerde de öğrenciyseniz verilebilir. Ancak bunun kararını kurum verecektir. SGK ile görüşmeniz gerekiyor.

 22. Hilal diyor ki:

  merhaba,

  vefat halinde ölüm parası yardımı hakkında bilgi alabilir miyim ?
  tüm hak sahiplerine ayrı ayrı mı ödenir yoksa eşi varsa ve talep ediyorsa ilk hak sahibi eşi mi olur ? diğer hak sahipleri talep ederse bu yardımdan faydalanabilir mi ?

  teşekkür ederim.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hilal Hanım bu konuda öncelik dul eşe aittir. Ancak diğer hak sahibi olan çocuklar veya anne baba da yararlanabilirler.

 23. adnan diyor ki:

  slm benim babam 1995 tarihinde vefat etmiş.kendisi 1942 doğ.şu anda 177 gün ssk var.ssk gittim annenizin emekli olabilmesi için yeteri gün olmdığını söylediler.nasıl yapabiliriz.yardımcı olursanız sevinirim.tşkler

  not.babam 2 yıl askerlik yapmış

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Adnan Bey ölüm aylığı bağlanabilmesi için 900 prim günü ödemesi olması gerekmektedir. 2 yıllık askerliği borçlandığınız da toplam 720 gün borçlanmış olacaksınız böylece toplam 897 prim günü olacak. Geri kalan günler için ise isteğe bağlı sigortalı olarak tamamlayabilirsiniz.

 24. hulya diyor ki:

  Merhabalar babam 2011 de vefat etti Bagkur emeklisiydi. Annem yasiyor bende dul ve ssk emeklisiyim Sorum olum ayligi icin 2 ayri basvuru mu yapmaliyim. Gecmise donuk alacagim olusurmu Tesekkurle

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Geçmişe dönük olanları alamazsınız Hülya Hanım ne zaman başvuru yaparsanız o tarihten sonra almaya başlarsınız.

 25. emre diyor ki:

  iyi günler bi sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirim babannem resmi kurumdan emeklı esi vefat etti onunda maasını almakta kızı esınden bosandı bosandıktan sonra babasının maasında dul maasını aldı sonra tekrar eskı esıyle evlendı babannem esınden kızına kesılen parayı gerı alamadı yaklasık 10 ay gıbı bı sure gectı para aktarılmadı gereklı yerlere muracat edıldı sorusturmalar yapıldı ama hala bı sonuc yok ne yapmamız gerekır

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Emre Bey bu konu için başvuru yaptıysanız geriye yapacak bir şey kalmıyor. Tekrar SGK ile iletişime geçebilirsiniz.

 26. recep diyor ki:

  Öğrenciyim ve çalıştığım işlerden sigortalı olmam durumunda ölüm aylığım düşüyor.Bu maaşın kesilmemesi için yapılacak birşey yok mu ? İkinci sorum ise maaşımın yatmasına 2 gün var ve işe sigortalı işe başladım.Maaş kısmen mi tamammen ki kesilir ( bu aylı kiçin soruyorum ) Teşekkürler.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   İşe başladığınız zamana kadar olanı alabilirsiniz Recep Bey. Bu maaşın kesilmesi engellenemez. İşten ayrıldıktan sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 27. seda diyor ki:

  merhabalar. babam 17 şubat 2014 yılında vefat etti. ssk’dan 3800 gün prim ödemesi var. emekli maaşı için başvuru yaptık ancak bağkura 10.000 tl borcu olduğu için maaş talebimiz reddedildi. bu borcun silinmesi gibi bir durum söz konusu mudur? borcu ödemediğimiz takdirde maaşı alamaz mıyız?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Önce borcun ödenmesi gerekiyor Seda Hanım. Ancak yapılandırma ile gecikme faizlerini sildirebilirsiniz.

 28. Hatice diyor ki:

  Merhabalar annem 1mayis 2013 sde vefat etti gecmis donemlerde 3 yada 4 sene sigortali olarak calismisti hastaligindan sebep biralti o calistigi donemlerdeki odenen primleri alabiliyormuyuz acaba ?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Alabilirsiniz Hatice Hanım.

 29. Barış diyor ki:

  Merhabalar
  Öğrenciyim Eylül ayında 25 yaşını dolduracağım ölüm aylığımı kesmişler mezunda olacağım bu sene…Annem ve ben alıyorduk…
  Sanırım anneme geçecek maaş bir işlem yapmam gerekiyormu?Nereye başvurmam lazım…

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   SGK ya dilekçe vermeniz gerekiyor sizin maaşınızın da annenize geçmesi için.

 30. Murat Ayhan diyor ki:

  Iyi günler. Bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. Üniversite son sınıf öğrencisiyim ve her ayın 24unde ölüm aylığı alıyorum. Şimdi bizim okulun kapanması bütünlemeler ile beraber Haziran’ın sonunu buluyor. Fakat dersler su an yani 6 Haziran itibari ile bitti. Bu ayın 24unde maaş alabilecek miyim yardımcı olursanız sevinirim.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Alırsınız Murat Bey. Kazanılmış hakkınız var.

 31. deniz diyor ki:

  merhaba 2009dan beri babamdan boşandıgım için ölüm aylığı alıyorum annem ve bababm gecmiş yıllarda boşandıgı için onun bir hakkı yok ancak annemde ssk işçi emeklisi. iki maaşdan faydalanma niteliğim varmı acaba . bilgilendirirseniz sevinirim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Anneniz de hayatını kaybettiğinde yararlanabilirsiniz iki maaştan da.

Yorum Yaz


6 − = bir