Tarih: 08 Ağustos 2016

SGK RAPOR PARASI

SGK RAPOR PARASI

Çalışan kişiler sağlık  sebepleri, iş kazaları veya meslek hastalığından dolayı iş göremez hale geldiklerinde rapor alırlar. Aldıkları bu rapor sürelerinin maddi olarak karşılığının ödenmesine ise SGK rapor parası denir. SSK rapor parası sayesinde rapor alan kişilerin gelir kaybının önlenmesi ve mağdur olmaması amaçlanmıştır.

SGK Rapor Parasının Türleri Nelerdir?

SGK rapor parası üç türdedir;

 1. Sigortalı bir şekilde bir yerde çalışan vatandaşlar iş kazasına uğradığı için ya da işiyle ilgili bir meslek hastalığına yakalandığı için rapor aldıysa SGK rapor parası alabilir.
 2. Hastalık veya bir rahatsızlıktan dolayı rapor alındıysa, çalışan vatandaşın rapor almadan önceki doksan gün boyunca sigorta primini yatırmış olması gerekir. Sigorta primink yatırmayan kişi SGK rapor parası alma hakkına sahip değildir.
 3. Çalışan bir bayanın hamileliği durumunda doğum yapmadan önce ve doğum yaptıktan sonra alacağı doğum izni için SSK rapor parası alabilir. Ancak rapor parası için sigorta priminin doğumdan önceki doksan gün boyunca yatmış olması şarttır.

SGK Rapor Parası Nasıl Alınır?

SGK rapor parası alabilmeniz için olayı detaylı bir biçimde anlatan bilgi ve belgelerle Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuz SGK tarafından incelenir ve rapor parası almaya hak kazanırsanız Ziraat Bankası’na yatırılır.

Etiketler:

Yorumlar

 1. ertan diyor ki:

  rapor param yattı mı?

 2. hatice diyor ki:

  ocak 10 da raporum bitti dogum paramı nezaman alırım bılgınız varmı?

  1. Admin diyor ki:

   Hatice Hanım başvurduğunuz taktirde 1 ay gibi bir sürede de alabilirsiniz daha az bir sürede de bu konuda kesin bir bilgi bulunmuyor.

Yorum Yaz