Tarih: 03 Ağustos 2014

SGK Tarım Sigortası

SGK Tarım Sigortası

SGK Tarım Sigortası Nedir?

Ülkemizde çiftçilerin çeşitli nedenlerden dolayı mağduriyet yaşamaması amacı ile SGK tarım sigortası bulunmaktadır. SGK tarım sigortası, günümüzde çiftçilerin kendi mülkü olan tarlasını, bağını, bahçesini, hayvanlarını güvence altına almak amacı taşıyan bir sigorta çeşididir.

Ülkemizde SGK tarım sigortası türünün yüzde ellilik kısmını devlet karşılayabilmektedir. Vatandaşların hayvanlarının ve tarlarının miktarına göre tarım sigortası değişiklilik gösterebilmektedir. Buna karşın yine de her birinde devlet desteği mutlak suret ile bulunmaktadır. Tarım sigortası yaptırmanın iki yöntemi bulunmaktadır.

SGK tarım sigortası için eğer tarımı kendiniz yapıyorsanız tarım Bağ-Kur’a, eğer başka birinin işletmenin yararına çalışmakta iseniz SSK tarım’a iş vereniniz tarafından başvuru yapılması gerekmektedir.

SGK Tarım Sigortası Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

SGK tarım sigortası olan vatandaşların iş kazaları ya da meslek hastalıkları nedeni ile ihtiyaçlarının karşılandığı yardımlar içerisinde sağlık yardımı, protez araç ve gereçlerin sağlanması, takılması ve yenilenmesi, sürekli iş göremezlik nedeni ile maddi yardım, cenaze yardımları ve kişinin vefatı halinde hak sahiplerini maddi yardım yapılması yer almaktadır.

SSK Tarım Sigortası sayesinde vatandaşlar hastanelerde teşhis ve tedavi hizmeti alabilmekte, ihtiyacı olan tedavi yöntem ve ilaçlarından yararlanabilme olanağına sahip olabilmektedir.

 

Etiketler:

Yorumlar

 1. sevgi çalışır diyor ki:

  sigorta girişim varmı

 2. Rasim açıkbaş diyor ki:

  Ben 1981de sigorta girişim var ama 2 aylık primim ödendi benim geri kalan primimi yatorıp emekli olma şansim varmı acaba?

  1. Admin diyor ki:

   Malesef toplu prim ödeyerek emekli olunmuyor. Yaş ile emekli olmak için 15 yıl sigorta, 3600 gün prim ve 60 yaş şartını sağlamanız gerekmektedir. Askerlik yaptığınız dönem de var ise, bu günleri de borçlanarak ve daha sonra sigortalı çalışarak geri kalan primlerinizi ödedikten sonra 3600 güne tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 3. Orhan kılıç diyor ki:

  sigorta girişim var mi? Hastaneye gittiğimde herhangi bir zorlukla karşılaşır miyim?

  1. Admin diyor ki:

   Yanda verdiğimiz linke tıklayarak SSK girişinizin olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer varsa bir zorlukla karşılaşmazsınız. https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/

 4. umut güray diyor ki:

  01.07.1987 sigorta girişliyim.05.05.1971 doğumluyum.ödenmiş 3450 günüm var.şu an işten ayrıldım ve çiftçi sigortasına geçip prim ödemek istiyorum.hiç bir tarım ve çiftçi kuruluşuna kayıtlı değilim.çiftçi sigortasına giriş yapmam için bir sakınca var mı?ne kadar prim ödeyerek,ne zaman emekli olurum.

  1. Admin diyor ki:

   Adınıza hiçbir şekilde tarla bahçe gibi tarım adına herhangi bir şey bulunmuyorsa, 2013 yılının sonuna kadar, 165,99 TL ödeyerek çiftçi sigortalısı olabileceksiniz. Bunun için tarımsal bir faaliyetinizin olup olmadığına bakılmaksızın normal bir sigortalı gibi sağlık hizmetlerinden yararlanıp aynı şekilde emekli olabilirsiniz. Emekli olabilmeniz için, çiftçi sigortalısı olduğunuz için 3600 günü tamamlayarak emekli olabilirsiniz. 150 gün daha prim ödeyerek, 15 yıllık sigorta süreniz ile 44 yaşında emekli olabilirsiniz.

 5. umut güray diyor ki:

  6.ekim.2013 15:44 de vermiş oldunuz bilgilendirme için teşekkür ederim.bu bilgi ışığında balıkesir susurluk SGK ya gittim.oradaki memura bana yaptığınız açıklamayı anlattım.fakat bana bu şekilde çiftçi sigortası(ek 5 olarak isimlendiriyor.) ödeyerek 3600 GÜN 44 yaş üzerinden emekli olamayacağımı benim 50 yaş sınırına tabi olduğumu anlattı.ısrarla anlattım,fakat ısrarla anlamadı.mevzuatta mı bir değişiklik var,yoksa memur beyin yeterli bilgisi mi yok,yada 3600 gün üzerinden emekli olmamızı SGK pek istemiyor mu?affınıza sığınarak beni son kez bilgilendirir misiniz.saygılarımla.

  1. Admin diyor ki:

   Rica ederiz Umut Bey, bilgilerimiz doğrultusunda sorularınızı her zaman cevaplandırmaya çalışacağız. Bu konu hakkında bizim sahip olduğumuz bilgiler bu yöndedir. Ancak yine de ALO 170′i arayarak daha kesin bir bilgiye ulaşabilirsiniz. Teşekkürler.

 6. murat mesela diyor ki:

  merhaba 17/03/1964 doğumluyum 02/06/2006 girişli bağkurum var çiftçi sigortalı bu durumda ne zaman emekli olabilirm yaş olarak emekliliğimin geldiği kanısındayım geri kalan prim borcumu peşin ödeyebiliyormuyum ?

  1. Admin diyor ki:

   Emeklilik hesaplama işlemi için : http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  1. Admin diyor ki:

   Sigorta gün sayısı sorgulama için :https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/

 7. yasin kılınç diyor ki:

  1995 yılında tarım ssk sına kaydımı yaptırdım geçerliligi devam ediyormu ben şu anda kktc de ikamet ediyorum

  1. Admin diyor ki:

   Verdiğimiz linkten sorgulayabilirsiniz.https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/

Yorum Yaz


bir × = 4