Tarih: 03 Ağustos 2014

SGK Yetim Aylığı

SGK Yetim Aylığı

SGK Yetim Aylığı Nedir?

Ülkemizde sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşların vefatları halinde geride kalan çocuklarının maddi ve sağlık hizmetleri konusunda mağduriyet yaşamaması amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hak sahiplerine SGK yetim aylığı verilmektedir.

SGK Yetim Aylığını Kimler Alabilir?

SGK yetim aylığı için sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşların yasal çocukları hak kazanabilmektedir. Ülkemizde sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşların vefatları halinde erkek çocukları lise mezunu olmaları halinde yirmi yaşına kadar, yükseköğretim okumaları halinde yirmi beş yaşına kadar SGK yetim aylığı alabilmektedir.

Kız çocukları ise sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşın vefatı sonucunda başvurusu ile birlikte SGK yetim aylığı alabilmektedir. Kız çocuklarında herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak kız çocuklarının sigortalı olarak işe girmesi ya da evlenmeleri durumunda SSK yetim aylığı kesilmektedir. Bu hususların son bulması halinde kız çocukları yetim aylığını almaya devam edebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

 1. hafize kalkan diyor ki:

  ben yetim aylıhına başvurdum 2 aydan fazla oldu bahlanmadı sorun nedir

  1. Admin diyor ki:

   Biz resmi kurum değiliz. SGK Müdürlüğünüze başvurabilirsiniz.

 2. çağm diyor ki:

  21 yaşındayım. unıversıteye gıdemedıgım ıcın kesılen yetım maasını actırmak ıcın ankara sgk ya 20 gun once kagıt yolladım aktıflessın dıye. ne zaman aktıflesır maas?

 3. vildan diyor ki:

  yetim aylıgı alıyoruz eylül ayında sigortam başladı 3kız kardesiz anneme aktarılması için dilekçe verdim 3 aylık maasım yattı hala kesilmedi ceksem sonra faizi ile ödemek zorunda kalırmıyım

  1. Admin diyor ki:

   Bu konuyu SGK ya başvurunuz Vildan Hanım. Ne zaman sonuçlanacağını öğrenin. Eğer sonuçlanmazsa çekebilirsiniz.

Yorum Yaz


6 + altı =