Tarih: 03 Ocak 2021

SSK Çeyiz Parası

SSK Çeyiz Parası

SGK Çeyiz Yardımı

Ülkemizde ölüm aylığı ve sigortası bünyesinde bayan vatandaşlara sağlanmakta olan yardımlardan birisi de bilenen genel adı ile  çeyiz parası yani evlenme ödeneğidir. SSK çeyiz parası yani evlenme ödeneği, sosyal güvenlik kapsamı içerisinde anne ya da babası vefat etmiş ve aylık almakta olan kız çocuklarının evlenmeleri durumunda yapılmakta olan maddi yardımı açıklamaktadır.

SSK Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

SSK çeyiz parası yani evlenme ödeneği için gerekli olan şartlardan ilki kız çocuklarının vefat eden anne veya babasından ölüm aylığı almasıdır. İkincisi ise kız çocuklarının bu ölüm aylığını almaya devam ederken evlenmiş olmasıdır.

Çeyiz parası hakkında yararlanabilmek için kız çocuklarının anne ya da babasının vefat etmesinden dolayı ölüm aylığı alması gerekmektedir. Bu noktada erkek çocuklarını böyle bir hakkı bulunmamaktadır.

Evlenen kız çocuklarının ölüm aylığı hakkı da evlenmeleri ile durdurulmaktadır. Ancak boşandıkları takdire yeniden kuruma başvurarak ölüm aylığı alabilirler. SSK çeyiz parası hakkından dul eşler yeniden evlenmeleri halinde yine de yararlanamamaktadırlar.

SGK çeyiz parası evlenecek kız çocuklarına aldıkları son ölüm aylığının iki yıllık toplamı yani yirmi dört katı olarak belirlenmiştir. 

Etiketler:

Yorumlar

 1. melek diyor ki:

  çeyiz parası için yaptığımız başvuru tarihinden itabaren bir ay geçmiş bulunmaktadır vrediğimiz dilekçenin oluşup oluşmadığını öğrenmek istiyorum

  1. Admin diyor ki:

   Bu konu hakkında ALO 170 den veya SGK Müdürlüğünüzden yardım alabilirsiniz.

  2. NURTEN diyor ki:

   merhaba. sorum şu ; yetim aylığını bir ay bile almış olsam çeyiz yardımı alabilirmiyim.? çeyiz yardımı almak için kaç aydır yetim maaşı alıyor olmak gerekli? birde ben yetim maaşı bağlatırsam annemın maaşından kesinti olurmu?

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    Nurten hanım çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız yeterlidir günü önemli değil. Annenizden kesinti olmaz siz kendi maaşınızın 2 yıllık tutarını peşin almış olursunuz ve 2 yıl sonunda sizin maaşınızın annenize geçmesi için dilekçe verebilirsiniz.

 2. Sevgi diyor ki:

  Merhaba benim sorum şu. 24 yaşındayım.
  Babamı kaybedeli 19 yıl oldu.
  4 sene önce evlendim çeyiz parası alabiliyormuyum.
  Gerekli belgeler neler teşekkürler

  1. Admin diyor ki:

   Evlendiğiniz dönemde babanızın vefatından dolayı ölüm aylığı alıyor olmanız gerekmektedir. SGK’ya başvurmalısınız.

 3. Neşe diyor ki:

  Merhaba;
  6 yıldır Rahmetli eşimden dul aylığı almaktayım. 5 gün önce yeni bir evlilik yaptım çeyiz parası alacakmıyım, kaç aylık maaşımı alabilirim ve bunun için ne yapmalıyım

  1. Admin diyor ki:

   Çeyiz parası, eşinizden dul aylığı almanızla alakalı bir durum değildir. Anne veya babanızın vefat etmesiyle alakalıdır. Ancak siz ilk evliliğinizde çeyiz parasından yararlandıysanız ikinci kez yararlanma hakkınız bulunmamaktadır.

 4. mine diyor ki:

  Merhaba..babam 2002 vevat etti ben babamin ölümunden dolayi maa§ aliyo

  Dum.2011de evlendim ceyiz parasi icin basvurdum..bana12ay boyunca cevp gelmdi
  Hatta annemin maaşi 12 ay boyunca kesildi.sonradan baglandi ama ben ceyiz parasi
  alamadim simdi baş vursam annemin maaşi yine kesilirmi? Ben çeyiz parasi alabilirmi
  yim? Tesekurler.

  1. Admin diyor ki:

   Tekrar başvurabilirsiniz. Neden cevap gelmediği veya annenizin maaşının neden kesildiği konusunda biz bir şey söyleyemeyiz. Bunu başvururken sorabilirsiniz.

  2. pınar diyor ki:

   mide hanım onlardan cvp gelmıyo bende başvurmuştum 1ay sonra hesabıma yatmış siz ziraat bankası gidin büyük ihtimal yatmıştırrr

 5. pınar diyor ki:

  mrb 1.5sene once evlendim babamdan yetim aylıgı 130tl maaş alıyordum çeyiz parası için başvurdum 3.165 tl ödendi sizce bu hesaplama dogrumu ? teşekkur ederim.

  1. Admin diyor ki:

   SGK bu şekilde ödediyse doğrudur Pınar Hanım.

 6. pınar diyor ki:

  bu arada babam bağkurluydu. ayrıca tekrar annem maaşımı almak için 2 yıl geçmesi lazımmış bunun için dilekce gondermem gerek mı yoksa otomatık mı ödeniyo ?

  1. Admin diyor ki:

   Dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir.

 7. nergis bora diyor ki:

  Annem 2006 yılında vefat etti bağkurdan babam dul aylığına başvurdu ve maaş alıyor ben yetim aylığına başvurmadım evlilik ödeneği alamazmıyım haksızlık değilmi bu ne yapmam gerekiyor

  1. Admin diyor ki:

   Yetim aylığına başvurduktan sonra çeyiz parası için de başvurabilirsiniz.

 8. mesut pzbay diyor ki:

  merhba iş yerınde bı kaza gecırdım 45 rapor aldım ama para alamdım ssk gıttıgımde hastaneın attıgı meal gözukmuyo neden kaynaklanıyordur admın yardım edersenız sevınrım

  1. Admin diyor ki:

   Hastaneye tekrar giderek bu durumu çözmelerini isteyebilirsiniz Mesut Bey.

 9. özge diyor ki:

  çeyiz parası için 11 ağustosta basvuru da bulundum ama halen alamadım ödeme için süreç ne kadar acaba

  1. Admin diyor ki:

   1 ay kadar sürebilir Özge Hanım. Ancak SGK’ya başvuru yaparak akıbetini öğrenmenizde fayda var.

 10. gamze diyor ki:

  merhaba ben babamdam ölüm maaşı alıyorum annem babamdan boşandığı için almıyor sadce ben alyorm maaşı ama ben çeyiz parası aldgmda normalde annenn maaşından kesinti olyorms sanrm ama annem almadgı için ben bunun geri ödemesi olucakmı ??

  1. Admin diyor ki:

   Çeyiz parası alındığında annenin maaşında herhangi bir kesinti olmamaktadır Gazme Hanım. Siz de böyle bir durum söz konusu değil zaten.

 11. ahmet diyor ki:

  kardeşim çeyiz parası na başvurdu sonucunu nereden öğrenebiliriz teşekkürler

  1. Admin diyor ki:

   SGK’ya başvurarak Ahmet Bey.

 12. seher diyor ki:

  meraba ben nikah kıyıp işyerinden nikah çıkışı yaptım ve tazminatımı aldım.bu çeyiz parasından bende farydalanabiliyormuyum acaba.annem ve babamda hayattalar.

  1. Admin diyor ki:

   Çeyiz parasından yetim aylığı alan kişiler faydalanabiliyor.

 13. ecehan diyor ki:

  Çeyiz parası alındıktan sonra evlendikten sonra işe girdiğimde bir şekilde etkiliyormu?

  1. Admin diyor ki:

   Demek istediğinizi tam olarak anlayamadık Ecehan Hanım.

 14. gonul diyor ki:

  bnn 2011aralık ayında resmı olarak ewlendım .otarıhten öncede annemden yetım aylığı almaktaydım.fakat bnm aylığın tamamını degılde sadece 4te 1 ını alıyordum .sıze asıl sorum bnm ıkı abım suankı yasları 26 27 ve babam oda ewlendı.abımler ıse yas sartları uymadığı ıçın maasları kesıldı fakat ben ewlenmeden once ıkı abımın ve ewlılığı dolayısıyla babaım maasları kesıldı.ama bana maaşın tamamı odenmedı.yaklasık 2 yada3 yıl boyunca maaşı sadece bn aldım ama sadece 11o tl olarak maasıntamamını alamadım .sımdı ceyız parasına başvurduğumda maaşın toplam mıktarı uzerınden mı yoksa sadece bnm aldığım mıktar uzerınden mı degerlendırme olucak.

  1. Admin diyor ki:

   Aldığınız miktar üzerinden değerlendirilecek Gönül Hanım.

 15. ismihan diyor ki:

  İyi günler ben 2011 yılında evlendim 2 yıldır evliyim öncesinde babamdan yetim aylığı alıyordum şimdi çeyiz parasına başvurdum bende alabilir mıyım ve alırsam bunu nereden nasıl alabilirim ayrıca annem ve kardeşim de alıyorlar onların maaşına ne kadar etki eder.

  1. Admin diyor ki:

   Yetim aylığı alıyorken evlendiyseniz çeyiz parasından yararlanabilirsiniz İsmihan Hanım. Bunun için SGK’ya başvuru yapınız. Anne ve kardeşinizin maaşını sizin çeyiz parası alıyor olmanız etkilemez.

 16. HATİCE diyor ki:

  mrh babam vefat edeli 9 yıl oldu. 260 tl yetim maaşı alıyorum. Emekli sandığı-emeklisinden.(Vazife başında vefat etti-malüllen) çeyiz ödeneğine başvuru yaptım. 4 ay önce.dün 2838 tl çeyiz parası yatmış. 3120 tl yapması gerekmezmiydi acaba. neden az yattı acaba. kesinti felan yapıyorlar mı? aydınlatırsanız sevinirim. 260*12 = 3120 tl olması gerekmezmi?

  1. Admin diyor ki:

   Söylediğiniz miktar olması gerekmektedir Hatice Hanım ancak neden o şekilde ödendiği konusunda herhangi bir bilgimiz bulunmamaktadır. SGK’ya başvuru yapınız.

 17. nisa nur diyor ki:

  merhaba benim babam vefat edeli 26 yıl oldu ben evleneli 1.5 yıl oluyor ama ben hiç yetim maaşı almadım annemede hiç maaş bağlanmadı benim çeyiz parası almam mümkünmü?

  1. Admin diyor ki:

   Çeyiz parası alabilmeniz için, evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekir Nisa Nur Hanım.

   1. Sedat diyor ki:

    Kız arkadaşımın babası annesi yaşıyor çeyiz parası alabilirmi

    1. Admin diyor ki:

     Çeyiz parası yetim aylığı alan kadınlara veriliyor Sedat Bey.

 18. FATMA BOZKAYA GÖÇMEN diyor ki:

  ben 26 ağustosta evlendim 16 eylülde sgk ceyiz parası almak için baş vurdum 2 ay olmasına rağmen bir haber gelmedi nereye baş vurmam gerekiyor

  1. Admin diyor ki:

   SGK ya başvurabilirsiniz Fatma Hanım

 19. orhan diyor ki:

  çeyiz paramız banakaya yatmış ptt ye kredi borcumuz var kesinti olurmu tşekürler

  1. Admin diyor ki:

   Hayır Orhan Bey çeyiz parasının şartlarında kredi borcu olmaması gibi bir durum yok.

 20. ayşe ipek diyor ki:

  Emeki sandığına tabi olan babamdan 2007 den itibaren yetim maaşı almaktayım..Ben ssk ya tabi olarak 1999 dan beri çalışmaktayım.Evlendiğimde
  çeyiz parası alabilir miyim..miktarı ne olur..nereye başvurmalıyım..saygılar..

  1. Admin diyor ki:

   Çalıştığınız dönem içerisinde yetim aylığı nasıl alıyorsunuz Ayşe Hanım. Bu olmaması gereken bir durumdur. Cezai işlem başlatılabilir. Evlenmeden önce ki dönemde yetim aylığı aldığınız taktirde çeyiz parası alabilirsiniz.

 21. gülay diyor ki:

  babamı küçük yaşta kaybettik. anneme de bana da maaş bağlandı ancak yaşım küçük olduğu için benim adıma annem aldı maaşımı. 16 yaşında da ilk evliliğimi yaptım 10 yıl sürdü çeyiz parası almadım. ikinci evliliğimi de 2 yıl önce yaptım. çeyiz parası için başvurabilir miyim

  1. Admin diyor ki:

   Evlenmeden önce ki dönemde yetim aylığı almış olmanız gerekiyor Gülay Hanım.

 22. filiz diyor ki:

  çeyiz parası için basvuruda bulundum 20 gün oldu para nereye yatacak ve gecikme olurmu

  1. Admin diyor ki:

   Gecikme olabilir Filiz Hanım para hesabınıza yatar ancak SGK ya başvurarak gidişatını öğrenebilirsiniz.

 23. semanur diyor ki:

  merhabalar.. ben yaklaşık 6 aydır 422 tl yetim aylığı alıyordum 1 hafta önce evlendim şimdi çeyiz parasına başvurmak istiyorum. başvuru için hangi belgeler gerekiyor? aldığım maaşın 24 katını mı alacağım? ve son olarak ne kadar zamanda elime geçecek bu toplu para? şimdiden teşekkür ederim.

  1. Admin diyor ki:

   Eğer yetim aylığını SSK veya BağKur üzeriden alıyorsanız 24 aylık miktarı, Emekli Sandığı üzerinden alıyorsanız 12 aylık miktarını alacaksınız. Paranın ne zaman elinize geçeceğini yetkililer size söyler. SGK ya başvuru yapmanız gerekiyor.

 24. ayfer diyor ki:

  Benim esim vefat etti ben evlendim kızımı istemeyen yeni eşimden ayrıldım tekrar rahmetl eşimin aylığını tekrar almaya başladım dokuz senedir evlenmedim kızım tekrar evlilik yapmamı istiyor eğer evlenirsem bende ceyiz parasından faydalana bilirmiyim yardımınız ve bizleri aydınlattıgınız için çok teşekkür ederim.

  1. Admin diyor ki:

   Çeyiz parası çocuklara veriliyor Ayfer Hanım. Eğer babanız vefat ettiyse ve ondan yetim aylığı alıyorsanız yararlanabilirsiniz. Eşinizden aldığınız maaş ile çeyiz parasının ilgisi yok.

 25. hatice diyor ki:

  merhaba ben babam vefat etmeden önce bir evlilik yapıp yine babam sağken ayrıldım.babam vefat edince yetim aylığı almaya başladım yaklaşık 10 yıldır alıyorum.şu an tekrar evlenmeyi düşünüyorum.evlendiğimde başvuru yaparsam ben de çeyiz yardımı alabilirmiyim? bankaya kredi borcum var yoksa borcum bitene kadar beklemelimiyim?

  1. Admin diyor ki:

   Alabilirsiniz Hatice Hanım.

   1. hatice diyor ki:

    çok teşekkür ederim cevabınız için.inanın okadar çok kişiye sordum bir tek sizden cevap alabildim.bir sorum daha olacak ne kadar zamanda elime ulaşır?cevaplarsanız çok mutlu olurum.

    1. Admin diyor ki:

     Bu konuda net bir bilgi veremeyiz Hatice Hanım kesin tarihlerle belli olan bir durum değil. Ancak SGK ya başvurarak sorabilirsiniz.

 26. fetihe diyor ki:

  mrb.babam ve annem hayattayken evlendim.babam öldükten 2yıl sonra boşandım.yetim aylığı almaya başladım.7yıl sonra eski eşimle tekrar evlendim.çeyiz parası alabilir miyim ? lütfen cevap

  1. Admin diyor ki:

   Alabilirsiniz hanımefendi.

 27. fatma diyor ki:

  merhaba..yaklaşık 2 ay önce sgk dan çeyiz parasının adıma tahakkuk edildiği söylendi.daha param yatmadı.bunun yasal bi süresi olabilirmi? yoksa beklemem mi lazım 6-7 ay :)

  1. fatma diyor ki:

   ayrıca emekli sandığından alıyordum..maaşımın kaç katı olacak?

   1. Admin diyor ki:

    Emekli sandığından çeyiz parası alanlar maaşlarının 12 katını alıyor Fatma Hanım.

  2. Admin diyor ki:

   O kadar uzun olmasa da 3-4 hafta gibi bir süresi olabilir Fatma Hanım.

 28. neslihan duman diyor ki:

  Merhaba babam 9 ay once vefat etti ve o donemde ben sigortali calisiyordum maasi okuyan kardesime baglandi ve ben 2ay once evlendim ben maasini almiyordum ama evlilik parasi alma hakkim var mi…

  1. Admin diyor ki:

   Çeyiz parası alabilmeniz için evlenmeden önce ki dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekiyordu Neslihan Hanım. Maalesef böyle bir hakkınız yok.

 29. ferhat bolat diyor ki:

  ayın 18 de çeyız parası ıcın baş vurduk yanı ankaraya mektup gonderdık evrakları ..
  sureç ne kadar suruyor kaç gun sonra alabılıyoruz ?

  1. Admin diyor ki:

   Bu durum işlerin yoğunluğuna göre değişiyor Ferhat Bey, ancak en geç bir ay içerisinde sonuçlanacaktır.

 30. hülya diyor ki:

  merhabalar sorum benım bankaya borcum var suanda cehız parasını alsam acaba banka borcuma dırek keseler mi bılgılendırırsenız cok sevınırım ıyı calırmalar kolay gelsın …

  1. Admin diyor ki:

   Böyle bir durum olmaz Hülya Hanım. Ancak çeyiz parası alabilmek için evlendiğiniz dönemde yetim maaşı alıyor olmalısınız.

 31. hatice diyor ki:

  merhaba ben 5 yıl önce eşimle anlaşmalı olarak boşandım ve babamdan dolayı yetim aylığı almaya başladım 20 gün önce de boşandığım eşimle tekrar evlendim çeyiz parasına başvursam alabiliyor muyum acaba

  1. Admin diyor ki:

   Evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyorsanız, çeyiz parasına başvurabilirsiniz.

 32. mehtap diyor ki:

  mrb,annem 2004 te vefat etti babmda annemin ölümünden 9 ay sonra evlendi ve biz kardeşimle çok küçüktük bnm de yetim maaşından haberim yoktu bu durumda sgk ya başvuru yapsam doğru olurmu yetim maaşı için diğer sorum da haziraznda düğünüm var maaş bağlansa çeyiz parasını almaya hak kazanırmıyım

  1. Admin diyor ki:

   Yetim maaşınızı bağlatabilirsiniz Mehtap Hanım, bağlandıktan sonra çeyiz parası için hakkınız olacaktır.

 33. ebru diyor ki:

  merhaba ben ebru babamdan yetim maaşı alıyordum 2006 da evlendim çeyiz parasına başvurdugumda kalktıgını söylemişlerdi arkadaşlarımdan duyuyorum şimdi hepsi almış ve hala alabiliyolar ben suan boşandım eski evliligimden çeyiz parasına başvurabilirmiyim yada yeni nikah yaparsam daha önceden başvurmadıgım için yeni nikah yaparsam başvurma hakkım varmı bilgi verirseniz sevinirim

  1. Admin diyor ki:

   Boşandığınız için şuan öyle bir şansınız yok, ancak yeniden evlendiğiniz taktirde bu hakkınızı kullanabilirsiniz. Fakat evlendiğiniz dönemde tekrar yetim aylığı alıyor olmalısınız.

   1. ebru diyor ki:

    peki admin daha önce boşandıgım insanla tekrar nikah yaparsam problem olurmu şuan yetim aylıgı alıyorum ayrılalı 4 sene kadar oldu tekrar barışmak istiyoruz

    1. Admin diyor ki:

     Hayır bu bir sorun teşkil etmiyor Ebru Hanım, sadece daha önce çeyiz parası almamış olmanız gerekiyor.

 34. ahmet diyor ki:

  eşim evlenmeden önce babasının bağkurundan yetim maaşı alıyordu 1,5 ay önce evlendik ve maaşın tamamını annesinin alması için sgy başvuru yaptık ve çeyiz parası almak istediğimi görevli memura form ile birliket verdik çeyiz parasını ne kadar zamanda nereye yatar

  1. Admin diyor ki:

   Çeyiz parası 1 ay içerisinde yatıyor Ahmet bey aksi bir durum oluşmadıkça bu kesin olarak belli olmuyor.

 35. tugba diyor ki:

  Mrb bn 2009ea evlendm cwyiz parasi aldim.kiz kardesimde evlenecek oda alabolir m?
  Kiz kardesimn aldigi maas anneme donee mi ve bu maastan kesinri olur mu benim maasimdan 2sene kesinti yapmislardi tesekkrler uzun oldu bira

  1. Admin diyor ki:

   Kız kardeşiniz de yararlanabilir Tuğba Hanım. 2 sene sonra aldığı maaş annenize devredilecektir.

 36. tuuba diyor ki:

  mrb benim babam 2009 yılında vefat etti. annem ben ve erkek kardeşim(15 yaşında) bu maaştan yararlanıyoduk. ben 2011 yılında evlendim ve çeyiz parası aldım aradan tam 2 sene geçti ve hala anneme benim maaşım geçmedi. ben ceyiz parası aldıgımda sgk ya sormustum annen 2 yıl geçtikten sonra eski maaşını yeniden alcak demişlerdi. ben ve kardeşim 230şar lira alıyoduk. annem de 400 alıyodu. şimdi 400+230 alıo kardeşimkiyle. benim maaşım 24 ay gectikten sonra baglanmıcak mı yani. lütfen cevaplayınnn???? annem az alıo bence

  1. Admin diyor ki:

   2 sene sonra aldığınız maaş annenize geçecektir hanımefendi.

   1. tuuba diyor ki:

    mrb anneme tekrar maaş baglanmadı okadar arastırdık ama o yasa kalktı dediler. lütfen cvp verin nereye basvurabilirizz. dava acmak gerekir mi?

    1. SGK Merkezi diyor ki:

     Öyle bir şey yok Tuba Hanım. Dava açabilirsiniz eğer gereken başvuruları yaptıysanız.

     1. tuuba diyor ki:

      mrb ben sgk 170i aradım kardeşimoldugu için sizin paranız annenize gecmicek dediler. yuzde 75i anneme yuzde 25i devletin dediler doğrumu. benden kesilmiş olan para erkek kardesim oldugu için gecemezmiş. doğrumu ?

     2. tuuba diyor ki:

      mrb ben sgk 170i aradım kardeşimoldugu için sizin paranız annenize gecmicek dediler. yuzde 75i anneme yuzde 25i devletin dediler doğrumu. benden kesilmiş olan para erkek kardesim oldugu için gecemezmiş. doğrumu ? lutfenn neden yazmıyosunuzzzz

 37. hanım diyor ki:

  ben temmuz 2012 de evlendim çeyiz parasına baş vurdum red cevabı gelmişti nikahın yapıldığı tarihte sigortalı görünüyor olduğum için vermediler.tekrar baş vursam alabilirmiyim acaba bide vefat eden babamdan dolayı yetim maaşı alıyordum 270 tl kadardı galiba sigortalı olunca yetim maaşı kesildi

  1. Admin diyor ki:

   Hanımefendi çeyiz parası alabilmek için temel şart, evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanızdır. Eğer bu şartı sağlıyorsanız alamazsınız.

   1. hanım diyor ki:

    evlendiğimde sigortalı görünüyordum yetim maaşı almıyordum yani alamıyorum

 38. berfin diyor ki:

  merhaba ablam şimdi 55 yaşında.
  geçmişte eşinden ayrıldı( 30 yıl önce) ve 5 yıl sonra yeniden evlendi. evlenirken çeyiz parası aldı. fakat 2.eşinden de bir süre sonra ayrıldı. şimdi bir beyle evlenme durumu var. acaba tekrar çeyiz parası yardım alabilir mi? dul olduğu müddetçe vefat eden babamdan ayılık aldı.
  yardımınıza şimdiden teşekkür ederim

  1. Admin diyor ki:

   Çeyiz parası hakkı kişilere 1 kere veriliyor Berfin hanım, tekrar alma hakkı bulunmamaktadır.

 39. sinem candaz diyor ki:

  Ben şu anda vefat eden babamdan yetim ayligi aliyorum,fakat yaşım 38,hiç evlenmedim,ceyiz parasi alabilirmiyim,yeni yasaya göre yaş sınırı var 26 yaşindan sonra alamazsin diyorlar dogrumu…teşekkürler,,,

  1. Admin diyor ki:

   Çeyiz parasında yaş şartı aranmaz Sinem Hanım. Eğer evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyorsanız yararlanabilirsiniz.

 40. gül diyor ki:

  ben babamdan dolayı emeklı sandıgında maaş alıyodum evlendım 4ay oldu ceyız parası ıcın başvurdum hala odenmedı 170 arıyom ışleme alındı denıyo arayın dıyolar ama bılgı ıcın ıkı aydır arıyom hala takıpte yapabılecegım balka bışey varmı bılgı alabılırmıyım teşekkurler…

  1. Admin diyor ki:

   Bu noktada yapabileceğiniz başka bir şey bulunmuyor Gül Hanım. Aramaya devam edebilirsiniz.

 41. ayşegül diyor ki:

  mrb babam ssk emeklisiydi. anne ve babamıda kaybettim benden başka babamın maaşını alacak bekar kardeşim yok şu anki maaşım 780tl bu miktarı 24lemi yoksa 12lemi çarpmam gerekiyor muallakta kaldım.şuan nişanlıyım yaza düğünüm var bütün çeyiz eşyalarımı bu parayla alacağım acaba en geç ne kadar sürede alabilirim bazıları 8-9ay deyince endişleniyorum bir problem çıkmaz verirler değilmi cvbınız için şimdiden tşk ederim.iyi çalışmalar

  1. Admin diyor ki:

   SSK’lı ise 24 aylık miktarı alınır ancak evlenme ödeneği evlendikten sonra verilir Ayşegül Hanım, resmi nikah ile başvuruda bulunuyorsunuz çünkü.

 42. busra diyor ki:

  Evlenme ödeneği almam için evlenmem zorunlu mu ? Ödeneği alıp iki yıl boyunca maaşı kullanma durumum olmayacak zaten, her hangi bir yasal sorunla karşılaşır mıyım ?

  Birde annem üzerinden şuan da bir konut kredimiz var ve benim maasimda yatmasi gerekenin altında yatiyor yani bir miktarı krediye kesiliyor. Evlenme ödeneği alırsam kredi disinda yatan param üzerinden mi alabilirim yoksa normal sartlarda almam gereken miktar üzerinden mi ?

  1. Admin diyor ki:

   Büşra Hanım adı üzerinde evlenme ödeneği, tabi ki evlenmiş olmanız gerekiyor.

 43. Bengü diyor ki:

  Merhabalar;

  Çeyiz parası ödemesi evlendikten ve sgk’ya müracaat ettikten kaç gün sonra hesaba yatıyor?

  Bazı yerlerde 3 aydır alamadıklarından bahsetmişler. Admin Bey/Hanım ödemede kesin bir tarih var mıdır? Bilgilendirirseniz çok sevinirim…

  1. Admin diyor ki:

   Ödemede kesin bir tarih bulunmuyor Bengü Hanım, 1 senedir beklediğini söyleyen vatandaşlar bulunuyor. SGK ya başvurarak dosyalarınızı takip ediniz.

 44. sevilay diyor ki:

  merhaba ben eşimden ayrıladım ve 9 sene ayrı yaşadım annemin mağasşını aldım eski eşimle tekrar evlendim çehiz parası para için dilekçe verdim hala bir sonuç alamadım dilekçeyi verli neredeise 1 sene oldu dosyam ankaraya gönderilmiş 3 ay oldu gideli ama genede bir sonuç yok.

  1. Admin diyor ki:

   Evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyorsanız çeyiz parası alabilirsiniz Sevilay Hanım. Bu noktada dilekçenin neden sonuçlanmadığı konusunda bizim bir bilgimiz bulunmuyor. SGK ya dosyanızı takip edebilirsiniz.

 45. İhsan diyor ki:

  Rahmetli babamdan yetim maası alan iki kız kardesım vardı. Birincisi evlendi ve ceyiz parası aldı, iki seneyi doldurdu . İkinci kız kardes bu haktan yararlanabilir mi ?

  1. Admin diyor ki:

   Yetim aylığı alıyorsa yararlanabilir İhsan Bey.

   1. İhsan diyor ki:

    tesekkur ederım ilginiz için kolay gelsın

 46. Ayşe diyor ki:

  Merhabalar, ben 44 yaşındayım 7 sene önce vefat eden babam üzerinden yetim aylığı almaktayım. Şu anda çeyiz parasından yararlanıp bir evlilik yapmayı düşünüyorum. Ancak olası bir boşanma durumunda maaşımı geri alabilmem mümkün mü ve ne kadar zaman sonra olur acaba? Teşekkür Ederim..

  1. Admin diyor ki:

   Ayşe Hanım çeyiz parası 24 aylık bir dönemi kapsadığı için, 2 yıllık dönem içerisinde boşanırsanız yetim aylığı alamazsınız, ancak 2 yılın sonunda almaya başlayabilirsiniz. Ve yetim aylığı tekrar bağlanması için SSK lı işte çalışmıyor olmalısınız.

 47. aslı diyor ki:

  Babamdan dolayı yetim aylığı alıyorum.emekli sandığından.evlenmeyi düşünüyorum,almış olduğum yetim aylığı anne ve ablama paylaştırılacak mı yoksa almış olduğum çeyiz parası taksiti bitince mi eklenecek..

  1. Admin diyor ki:

   Çeyiz parasını kaç aylık bir dönemi kapsıyorsa, annenize ve ablanıza paylaşımı da o dönem sonunda olacaktır.

 48. zeynep diyor ki:

  babam kayip etttim calişiyom sigortam var. çeyiz parasi ve maaş alamam mi ögrenmek istiyorum

  1. Admin diyor ki:

   Zeynep Hanım yetim aylığı alabilmeniz için sigortanızın olmaması gerekiyor, çeyiz parası alabilmeniz için ise evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekiyor. Eğer evlenecekseniz, bir ya da iki ay öncesinden işten çıkıp yetim aylığı almaya başlayabilir, böylece çeyiz parasına hak kazanabilirsiniz.

 49. yesim diyor ki:

  Merhabalar; Ablam 6 ay önce evlendi ama henüz anneme maaşı geçmedi bunun için nasıl bir dilekçe hazırlamamız ve nereye göndermemiz gerekiyor.

  1. Admin diyor ki:

   Yeşim Hanım eğer ablanız çeyiz parasından yararlandıysa maaşı annenize 2 yıl sonra geçecektir. Ancak almadıysa, SGK ya başvurarak bunu talep edebilirsiniz.

 50. Esra diyor ki:

  Merhabalar 2014 2 ocakta evlendim evlenmeden önce sgk emeklisi olan babamdan yetim maaşı alıyordum bu ay itibari ile maaş durdurulmuş e devletten baktığımda e devletten evlenme ödeneği için başvurdum. Bu başvuru geçerlimidir yoksa tekrar sgk müdürlüğüne gitmem gereklimi? Şimdiden cvp için teşekkür ederim .

  1. Admin diyor ki:

   Evlenme ödeneği için bağlı olduğunuz SGK ya başvurmalısınız Esra Hanım.

   1. Esra diyor ki:

    E devletten yaptığım başvuru kabul olmuyormu yani tahsis talep beyan diye bir bölüm var 4a kapsamında olan

 51. fatma diyor ki:

  Benim babam 2007 yilinda vefat etti ve ben bir süre yetim aylığı aldim ancak daha sonra özel sektörde işe başladim ve sigortam yattigi icin babamin maasi kesildi ve anneme baglandi simdi benim sormak istedigim bende bu ceyiz parasindan yararlana bilecekmiyim…tesekkur ederim kolay gelsin

  1. Admin diyor ki:

   Fatma Hanım çeyiz parasından yararlanabilmeniz için tek şart : evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmaktır. Yani eğer işinizden çıkma gibi bir durumunuz olabilirse evlenmenize bir ay hala ayrılarak yetim aylığı almaya başlayıp o şekilde evlenirseniz çeyiz parası alabilirsiniz.

 52. sevda diyor ki:

  merhaba . benim babam vefat etti bağkur emeklisi ben yetim aylığı alıyordum 5 sene önce evlendim fakat çeyiz parası almadım şuan başvuru yapsam alabilirmiyim acaba

  1. Admin diyor ki:

   Sevda Hanım çeyiz parasında zaman aşımı 5 yıldır, eğer 5 yıl dolduysa bu haktan yararlanamazsınız.

 53. gülcan diyor ki:

  evlenme ödeneğinde süre aşımı var mı peki ?

  1. Admin diyor ki:

   Çeyiz parasında zamanaşımı 5 yıldır Gülcan Hanım

 54. sevilay diyor ki:

  merhaba ben geçenlerde size birkere daha yazmıştım geçen sefer yadığımda siz bana dosyamı takip edilmesini istememi söylemiştiniz bende aynısını yaptım dosyamın orduya gönderildiğini söylediler ordudaki bağkurdan takip edilmesi gerektiğini sölediler ama ben ordudan birisine bilgileri verip sordurdum ordudaki bağkurdan bana burasıyla bir işimizin olmadını söylediler şimdi neyapacağımı şaşırdım sizce ne yapmalıyım.

  1. Admin diyor ki:

   Oradan bu şekilde cevap verdiklerini bağlı olduğunuz SGK ya bildirebilirsiniz Sevilay Hanım, bu noktada yönlendireceğimiz tek şey bu olur.

 55. zeynep diyor ki:

  Ben 26 yasindayim 18 yasima kadar yetim maasi aldim. Simdi evlenmek uzereyim lakin sigortalı olarak ta calisiyorum. Basvursam alabilirmiyim ?

  1. Admin diyor ki:

   Zeynep Hanım çeyiz parası alabilmeniz için tek şart, evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanızdır. Sigortalı çalışırken yetim aylığı alamadığınız için çeyiz parasından yararlanamazsınız. Ancak işinizden ayrılarak yetim aylığına başvurup evlenene kadar almaya başlarsanız başvurabilirsiniz.

 56. selin diyor ki:

  ben eşimden ayrıldım yetim maaşı alıyodum tekrar eşimle barıştım çeyiz parası için ankaraya evraklarımı yolladım tekrar geri gelip denetmende diyolar deneymenden ne kadar sürede tatmamlanıyo çeyiz parası alabilirmiyim şimdiden tşk

  1. Admin diyor ki:

   Daha önce çeyiz parası almadıysanız yararlanabilirsiniz Selin Hanım, ne kadar sürede geri dönecekleri hakkında herhangi bir şey söyleyemeyiz.

 57. musya diyor ki:

  Sayin admin babam şehit korucu kız kardeşim evlenecek acaba ne kadar Çeyiz parası alabilir yardimci olursanız sevinirim.

  1. Admin diyor ki:

   Çeyiz parasından yararlanabilmek için evlenilen dönemde yetim aylığı alınıyor olması gerekiyor. Eğer bu durumu sağlıyorsa, aldığı yetim aylığının 24 aylık miktarı çeyiz parası olarak alınır.

 58. ben 2008 de evlendim ama çeyiz parası alamadım ozaman bu yasa yoktu sanırım şuan başvursam alırmıyım lütfen ceeap ? diyor ki:

  ben 2008 de evlendim şuan başvursam alırmıyım ?

  1. Admin diyor ki:

   Alamazsınız çünkü çeyiz parasında zaman aşımı 5 yıldır.

 59. elvan diyor ki:

  2011 de annem ve babam bir kazada vefat etti.şuan hem annemden hemde babamdan aylık alıyorum.İkiside SSK emeklisi.Seneye evlenicem ikisindende çeyiz parası alabilir miyim, yoksa sadece birinden mi verilicek.Verilirse de 24 ay üzerinden mi verilicek.Bilgi verirseniz sevinirim

  1. Admin diyor ki:

   Her ikisinden de çeyiz parası alma hakkınız bulunuyor Elvan hanım, ikisi de SSK emeklisi olduğu için 24 + 24 = 48 aylık çeyiz parası alabilirsiniz.

 60. sevilay diyor ki:

  merhaba daha önce onuşmuştu benim dosyam istanbuldan orduya gitmişti memleketdeki bağkura gittim ordan 15 -20 gün için de sonuç gelirdedller ordada bir sorgulama yapılırmı acaba bunu sormak istedim duydumki eski eşimle evlilik yaptım diye alamasın dediler bunlar hakkında bana ne öneride bulunursunuz ne yapa bilirim

  1. Admin diyor ki:

   Sevilay Hanım hangi SGK ile işinizi hallettiyseniz oraya sormanız gerekiyor.

 61. ebru diyor ki:

  Merhaba ben babamı 2008 de kaybettim. Malullen emeklikten 170 TL iş kazasından 485 TL almaktayım. Çeyiz parası hesaplanırken hangi tutar üzerinden hesaplanır. Her ikisinin toplamı üzerinden hesaplanma durumu nedir? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Admin diyor ki:

   Aldığınız yetim aylığı üzerinden hesaplanır Ebru Hanım.

 62. Emel diyor ki:

  merhaba.annemle babam boşandılar ve annem anneannemden bağkur maaşı aldı en az 2yıl. aradan 2-3 sene geçtikten sonra tekrar babamla evlendiler. o tarihte sgk görevlisi anneme çeyiz parası için başvur demiş ve annemde başvurmuş. size haber verilecek demişler ve göndermişler. 1 yıldan fazla süredir cevap alamadık. merkezden bize yanıt gelmedi diyorlar. ne yapmamız gerekiyor ? bu kadar uzun sürede sonuçlanmaması normal midir?

  1. Admin diyor ki:

   Normal değildir Emel Hanım, SGK ya başvurabilirsiniz.

 63. Seda diyor ki:

  Babamdan yetim aylıgı alıyorum fakat devlete atanınca bu aylık kesilip bir kısmı anneme bağlandı.Evlenince ceyiz parası alablecek miyim?

  1. Admin diyor ki:

   Hayır Seda hanım çeyiz parası alabilmek için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmalısınız.

 64. EBRU diyor ki:

  MERHABA BENİM BABAM 2004 VEFAT ETTİ BABADAN EMİKLİ MAAŞ ALIYODUM SİGORTALI BİR İŞE GİRDİM VE MAAŞIM KESİLDİ BU DURUMDA ÇEYİZ PARASI ALABİLCEK MİYİM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

  1. Admin diyor ki:

   Hayır Ebru hanım çeyiz parası alabilmek için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmalısınız. Eğer yapabiliyorsanız evlenmeden önce işten ayrılıp yetim aylığı için başvurduktan sonra yetim aylığı almaya başlayarak evlendikten sonra çeyiz parası için başvurabilirsiniz.

 65. zg diyor ki:

  annemden ve babamdan ayrı ayrı yetim aylığı alıyordum anneminki ssk babamınki emekli sandıgı olarak geciyor 2011 de işe başladım ssklı olarak annemin maası kesildi şimdi de kadroya gectim diye babamın maasını durdurmak için 2 gün önce dilekçe verdim daha dilekçe ellerine ulaşmadı evlilik parası almak için basvurabilir miyim sonucta tam olarak kesilmiyor maas sadece durduruluyor bu durumda basvuru yapılamaz mı dilekçe işleme girmeden evlensem alabilirmiyim?

  1. Admin diyor ki:

   Hanımefendi şuan da bir işe girdiğiniz için bu durum zaten kabul olmaz. Yetim aylığı alıyor olmanız gerekiyor. Şu anda dilekçeniz ulaşmasa dahi siz çalışıyorsunuz yani yetim aylığı hakkınız bulunmuyor.

 66. Elif diyor ki:

  merhaba ben emk sandigindan maas aliyodum evlendim, ceyiz parasi aldim ama 12 ayin toplamindanda dusuk bir para ne yapabilirim, bide neden sgk gibi 24 aydan alamiyoruz

  1. Admin diyor ki:

   Elif hanım uygulama bu şekilde işliyor. Kesinti yapılmış olabilir SGK ya başvuru yaparak öğrenebilirsiniz.

 67. nesli diyor ki:

  01 08 2010 tarihinde evlendin babamdan aldıgım aylıgı devretmek için dilekçe verdim ve 3 yıl sonra çeyiz parasına başvuru yaptık fakat akatrma dilekçeniz var diye alamazsınız dediler ne yapalıyız

  1. Admin diyor ki:

   Dilekçeniz sonuçlanmadıysa geri çekerek tekrar başvuru yapabilirsiniz Nesli Hanım. Çünku siz çeyiz parasını aldığınızda 2 yıllık yetim aylığınızı peşin almıs oluyorsunuz yani 2 yıl boyunca devredemezsiniz.

 68. bahar diyor ki:

  Oncelikle kolay gelsin size sormak istediğim ben babamdan yetim aylığı almakdayım ve mayısda nikahım kıyılması icin basvurucam evraklarla basvurdugum zamanmı yoksa nikah günü imzayı atıgım zamanmı maasım kesiliyor

  1. Admin diyor ki:

   Evlendiğiniz zaman kesiliyor Bahar hanım çeyiz parası için başvuru yapabilirsiniz.

   1. bahar diyor ki:

    Yani islemleri yaptırdıktan sonra imzayı atmadığım sürecr maas alabilmeye devam edicekmiyim

    1. SGK Merkezi diyor ki:

     Evet Bahar Hanım işlemleri yaparken henüz evlenmiş olmuyorsunuz.

 69. derya diyor ki:

  Merhaba babam tarım sigortalı 2006 yılında vefat etti.18yaşımı doldurduğumda ve aynı dönemde çalıştığım için yetim aylığım kesildi ve anneme de bağlanmadı.ocak 2013 te işten ayrıldım 30 mayıs 2013 te evlendim bu sure zarfında tekrar yetim aylığı almadım.(tarım sigorta olduğu için bağlanmayacağını söylediler)ayrıca çeyiz parası da almadım.böyle bir hakkım var mı diye sormak istiyorum.şimdiden teşekkürler

  1. Admin diyor ki:

   Malesef Derya hanım yetim aylığı almadığınız için yararlanamazsınız.

 70. kezban diyor ki:

  merhabalar

  ben seneye evleneceğim ve böyle bir yardım olduğunu duydum faydalanmak
  istedim bunun için ne yapmam gerekiyor evlendikten sonra mı alabiliyorum
  yoksa önce mi teşekkürler

  1. Admin diyor ki:

   Kezban hanım çeyiz parasından yarsrlanabilmek için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmalısınız. Eğer alıyorsanız evlendikten sonrs başvuru yapabilirsiniz.

 71. nesli diyor ki:

  01 08 2010 tarihinde evlendim evlenmeden önce babamın ölüm aylığini yani dul yetim aylığini almakta idim 1999 dan buyanada bu maaşı aldım evlenirken geride kalan hak sahipleri vardi bende aktarma dilekçesi verdim fakat maaşlarının yükselmediğini gördük ve bende 22 10 2013 tarihinde sgk başvuru yaparak çeyiz ödeneği talebinde bulundum sgk bana aktarma dilekçen olduğundan dolayı çeyiz ödeneğinden faydalanamazsınız dediler bu doğru mudur değilse nasıl bir yol izlemem gerekir.

 72. gülcan diyor ki:

  Merhabalar ben ceyiz parası başvurusu yaptım alo 170 i arayarak başvurunun onaylandığını öğrendim. Başvuruyu Postane aracılığıyla dilekçe yazarak gönderdim. Cevabı gelir mi? 170 ten Nisanın ilk haftası alabilirsiniz dediler tam olarak ne zaman alabilirim parayı?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   O şekilde söyledilerse doğrudur Gülcan Hanım. Süresi hakkında net bir şey söylenememektedir. 1 ya da 2 ay olabilir.

 73. hatice diyor ki:

  bır kere ceyız parası aldım. bosandım. tekrar yetım aylıgı alıyorum. evlenmek ıstıyorum. tekrar ceyız parası alabılırmıyım?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Bir kere bu haktan yararlandıysanız bir daha yararlanamazsınız Hatice Hanım.

 74. defne diyor ki:

  merhaba ,ben 28 yaşındayım,öğrenciyim ve çalışmıyorum. babam vefat ettiği için ondan maaş almaktayım. haziran ayında evlenicem.çeyiz parası almak istiyorum ancak bundan eşimin haberi olmalı mı yoksa ben kendi başıma sadece aile cüzdanımla alabilir miyim? bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Aile cüzdanınız ile başvurarak alabilirsiniz Defne Hanım.

 75. nihan diyor ki:

  Merhaba ben babamdan 1991-2007 yılları arasında ölüm aylığı alıyordum.2007 yılında çalışmaya başladım kendi sigortama geçince maaş kesildi.2011 yılında evlendim.Çeyiz ödeneği hakkm varmı? Alınabileceğini duydum.Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır Nihan Hanım eğer evlendiğiniz dönemde yetim aylığı almıyorsanız çeyiz parası alamazsınız.

 76. melek diyor ki:

  merhaba 1993de babam vefat etti 13 yaşımdaydım ve yatim maaşı almadım, sonra evlendim annem evlendiğimizi bildirmediği için yıllar sonra maaşı kesintiye uğradı uzun süre sonra normale döndü maaşı. sonra ben boşandım 4 yıl bekar kaldım o arada annemin maaşı kesilmesin diye başvurmadım yetim maaşına 3 yıl önce evlendim ben çeyiz parası alamıyormuyum zaten bilgisiz olduğum için faydalanamadım bu durumda ne yapabilirim ssk nın yetim maaşı almayan insanlara çeyiz parası vermemesi normalmi yetim hakkı yemek olmuyormu bunun bi çaresi varmı şimdiden teşekür ederim saygılar.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Melek Hanım ne yazık ki bu hakkınız kaybolmuş. Çeyiz parası almanın zaten iki şartı var 1.si evlendiğin dönemde yetim aylığı almak, 2.si bu haktan daha önce faydalanmamaktır.

 77. merve diyor ki:

  merhaba benim babam 2004 vefat etti 4 gün eksik diye emekli olamadı annem. haziran 2013 te evlendim. şimdi ölmüş birkişinin bir günlük sigortası bile varsa çeyiz parası alabildiğini söylediler. alma şansım var mı?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Merve Hanım çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekiyor.

 78. CANAN diyor ki:

  merhaba benım annem vefat ettı ama annemde babamda calısmıyordu evı ben ve ablam gecındırıyoruz. ceyız parası veya yetım maası alabılırmıyız. babam hastalıgından dolayı çalısamıyor kucuk kardeslerım var onlara bakıyor annem öldugu ıcın bız ablamla calısıyoruz. bılgı verırsenız sevınırım tesekkurler.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Canan hanım çalıştığınız için yetim aylığı alamazsınız. Yetim aylığı almadığınız için de çeyiz parası alamazsınız.

 79. rabia diyor ki:

  merbaha ben dılekceyı gonderdım ama nereden alacağım bu parayı yanı sgk dan mı yoksa ptt den mı..?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   PTT den yatıyor Rabia Hanım.

 80. nesli diyor ki:

  01 08 2010 tarihinde evlendim evlenmeden önce babamın ölüm aylığini yani dul yetim aylığini almakta idim 1999 dan buyanada bu maaşı aldım evlenirken geride kalan hak sahipleri vardi bende aktarma dilekçesi verdim fakat maaşlarının yükselmediğini gördük ve bende 22 10 2013 tarihinde sgk başvuru yaparak çeyiz ödeneği talebinde bulundum sgk bana aktarma dilekçen olduğundan dolayı çeyiz ödeneğinden faydalanamazsınız dediler bu doğru mudur değilse nasıl bir yol izlemem gerekir.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Doğrudur Nesli Hanım. Siz maaşınızın aktarılmasını istemişsiniz, eğer çeyiz parasından yararlansaydınız 2 yıl sonra diğer hak sahiplerine aktarma yapılabilirdi. Ancak dilekçenizi geri çekerek bunu halletmeye çalışabilirsiniz.

 81. oktay diyor ki:

  merhaba yetim aylığına başvuru yapmış fakat maaşını almıyor iken 20 gün sonra(başvuru tarihinden)evlenmiş bir kişi çeyiz parasına başvurusunu yapmış olsa bu haktan yararlanabilir mi?maaş alıyor bağlanmış olması gerekir mi?başvurmuş olması yeterli mi?teşekkür ederim.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Yetim aylığı alıyor olması gerekiyor Oktay Bey.

 82. Sultan diyor ki:

  Merhabalar
  Ben babamdan yetim aylığı alıyorum. Eylül ayında evlenecegim. Çeyiz parası için ne zaman başvuru yapmam gerekir nikah tarihim belirlenince başvursam olur mu? Yoksa nikahtan sonra mı başvurmaliyim. Bir de üç aylık 1.200 tl alıyorum (emekli sandigina bagli) toplamda nekadar çeyiz parasi alirim?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Sultan hanım evlendikten sonra evlilik cüzdanınız ile başvurmanız gerekiyor. Emekli sandığına bağlı yetim aylığı alıyorsanız maaşınızın 12 katı olacaktır.

 83. tuba diyor ki:

  iyi gunler babam vefat etmeden once annemle bosandi vefat ettikten sonra bana baglandi maasi sigortali olarak calisiyordum halende calismaktayim maasimida aliorum bababmdan dolayi cehiz parasi alabilirmiyim bazi yorumlarinizda sigortali calistiniz icin alamazsiniz demissinizde bilgi verirseniz sevinirim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Tuba Hanım babanız emekli sandığından emekli sizde SSKlı olduğunuz için yetim aylığı alabiliyorsunuz, çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız yeterli.

 84. selin diyor ki:

  babam 15/03/2008 yılında vefat etti ben nisan maaşını bir kaç ay sonra toplu almak zorunda kaldık ben orada işe başladım ve halen iş hayatına devam etmekteyim sigortalı oldugum için ödenen maaş kesildi anneme gecti peki ben bu dudurmda çeyiz parası ala bilecekmiyim

  teşekkürler iyi günler

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır ne yazık ki çeyiz parası için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekiyor.

 85. erdi diyor ki:

  iyi günler ben babamdam yetim maaşı alıyordum 2 yıl once sigortalı işe girdim ve maaşım kesildi 1 hafta önce evlendim çeyiz parası almak için sgk dan son 2 ay maaş almanız gerekiyor dediler bu maaşı daha önce aldım ama son 2 ay içinde çalıştığım işten dolayı almıyordum yetim maaşını bir kere almak yetmiyormu? ve paraya gerçekten çok ihtiyacımız var yapılacak birşey varmı bu konu hakkında.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır ne yazık ki çeyiz parası için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekiyor.

 86. eda diyor ki:

  2 hafta sonra nikahım var aldığım yetim aylığının anneme devredilmesini istiyorum ne yapmam gerekiyor?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Eda Hanım şu anda çeyiz parası almak istiyorsanız 2 yıl sonra maaşınızın annenize devredilmesi için dilekçe vermeniz gerekiyor. Ancak 2 yıl sonra devredilecektir.

 87. hafize telsöz diyor ki:

  merhaba,ben babamdan yetim aylığı alıyorum,bekar kızkardeşim de alıyordu kardeşim eylül ayında evlendi,çeyiz parası aldı.Ben maaşın tamamını almak için başvurunca,kardeşim çeyiz parası aldığı için iki yıl süresince maaşımın tam alınması mümkün değilmiş.Bu nasıl oluyor,anlamadım,kardeşimin aldığı para benden kesilmiş olmuyor mu?beni bu konuda aydınlatabilirseniz çok sevinirim iyi günler

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır Hafize Hanım, kardeşiniz çeyiz parası alarak maaşının 24 katını yani 2 yıllık miktarı peşin olarak almış oldu, sizi etkileyen bir durum yok. O yüzden 2 yıl sonra size onun maaşı eklenecek.

 88. muazzez diyor ki:

  babam ve annem emekli memurdu babamı 2000 yılında annem ise 2011 yılında kaybettim kendimde devlet memuruyum ceyiz parası alabilirmiyim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Siz de devlet memuru olduğunuz için yetim aylığından yararlanamazsınız Muazzez Bey, böyle olduğu için çeyiz parası da alamazsınız.

 89. ceren diyor ki:

  mrb.babam 3 ay once vefat etti. bende 3 ay once ısten ccıktım suan sıgortalı degılım fakat ısı bıraktıktan sonra saglık sıgortası 6 ay devam ettıgı ıcın maas baglanmadı bununla ilgili olarak ne yapabılırım bılgı verırsenız sewinirim.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Ceren Hanım sağlık sigortanızın devam etmemesi bu durumu etkileyen bir faktör değildir, sigortasız olmanız yeterlidir. İşten ayrıldıktan sonra dilekçe ile başvuru yaptığınız taktirde kabul edilmesi gerekmektedir.

 90. tugba diyor ki:

  Ben 2002 de babami kaybetti yetim ayligini bi seneye kadar aliyordum sigortali ise girince massimin anneme geçmesi için dilekçe verdimve ggeçti peki BN bu durumda ceyiz parasi alabilirmiyim?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Tuğba Hanım çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekmektedir. Eğer şu anda çalıştığınız işten ayrılır ve tekrar yetim aylığı için başvuru yaparsanız ve bu maaş size evlenmeden önce bağlanmaya başlanırsa çeyiz parası alabilirsiniz.

 91. dilber diyor ki:

  ben evlendim ayrıldım babam ssk dan emekli babam 2013 şubatta kaybettim yetim parası almadım 2014 ikinci evliliği yaptım yetim parası alabilirmiyim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Evlendiğiniz için alamazsınız Dilber Hanım.

 92. songül diyor ki:

  merhabalar
  2011 de babamı kaybettim ölüm aylığı annem ve kardeşim alıyor..ben çalışıyorum bu yüzden almadım..bekarım.işten ayrıldığım taktirde bu zamana kadar olan yetim aylığı hakkımı toplu olarak geri alabilirmiyim? birde çalıştığım takdirde bu aylık maaşı anneme devredebilirmiyim??teşekkürler.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır bu şekilde toplu alma gibi bir durum yok Songül Hanım, işten ayrıldıktan sonra ne zaman başvurursanız o zaman almaya başlarsınız. Tabi ki kendi hakkınızı annenize devredebilirsiniz.

 93. GÜL diyor ki:

  merhaba babam 1989 da vefat etti yetim aylığı aldım 1995 de evlendim çeyiz parasına bir yıl sonra başvurdum ama zaman aşımı na uğradığını söylediler alamadım siz beş yıl diyorsunuz bana yanlış bilgimi verildi acaba teşekkürler

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Size yanlış bilgi verilmiş Gül Hanım. Zamanaşımı 5 yıldır.

 94. tuğçe diyor ki:

  mrb ben evleneli martın 20 sinde 2 yıl olacak çeyiz yardımı aldık ve süresi doluyor maaşın anneme aktarılması için ne yapmamız gerekiyor

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   SGK ya maaşınızın annenize devredilmesini istediğiniz bir dilekçe vermeniz gerekiyor.

 95. gülhan diyor ki:

  Merhaba;

  Yetim aylığı alıyordum. işe girince kesildi aylığım normal olarak. İşten ayrıldım işsiszlik sigortası aldım 6 ay ve üstüne evlendim. Alabilirmiyim çeyiz parasını

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Gülhan Hanım evlendiğiniz dönemde yetim aylığı aldıysanız alabilirsiniz.

  2. gülhan diyor ki:

   o sıra almıyordum çünkü işsiszlik sigortası alıyordum

   1. SGK Merkezi diyor ki:

    O zaman alamazsınız Gülhan Hanım.

 96. songül diyor ki:

  tekrar bi sorum olucak
  şuan çalışıyorum ve devam edicem ..yetim aylığı hakkımı anneme devredebilmek için ne yapmalıyım?dilekçe ile başvurmam yeterlimi?

 97. GÜL diyor ki:

  tekrar merhaba yeniden baş vursam doğru olurmu peki teşekkürler

 98. misafir diyor ki:

  evlenmeden öce yetim aylığı almıyordum boşandım yetim aylığı baş vurusu yappım eşimle beraber yaşadığımızı tespit ettiklerini kanat ederek bir yazı göndermişlerdi yetim aylığı bağlanmadı ve ben başkasıyla evnedim yani hiç yetim aylığı alamadım yanlış tutanakdan dolayı şimdiki evliliğim için çeyiz parası alabilirmiyim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Bu konuda şahitleriniz varsa şikayet edebilirsiniz ancak çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız şart.

 99. mehmet diyor ki:

  kız kardesim babamın malulen emekli aylığını alıyordu kardesim evlendikten sonra çeyiz yardımı için sskya başvurdu alabilirler dedi başvuru yaptıktan sonra tarım sigortalısı olduğu için verilmiyor dediler şuan için yeni bir başvuru yapsa çeyiz yardımı alabilir mi?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   SSK, Bağkur ve Emekli Sandığına bağlı olanlar çeyiz parasından yararlanabiliyor.

 100. gökometo diyor ki:

  1. evlilikte ceyiz parası almadım 2. evliliğimde alabilirmiyim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Eğer evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyorsanız alabilirsiniz.

 101. Aslım diyor ki:

  Babam 9 yıl önce vefat etti ama maaşını ben hiç almadım anneme bağlandı ve evlendim 4 yıl oldu bende yararlanabilirmiyim?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır Aslım Hanım, evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekiyor.

 102. emine karataş diyor ki:

  Merhaba,

  Ben yeni evlendim. Yaklaşık 6 ay öncesine kadar babamdan maaş alıyordum, sigortalı bir işte çalışıyorum. Çeyiz parası alabilir miyim? Alabiliyorsam toplam tutar nedir?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Emine hanım çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekmektedir.

 103. Derya diyor ki:

  Merhabalar. Babam 2012 Temmuz’da vefat etti. O vakitten itibaren ben sigortalı olarak çalışıyorum. Maaş almak için işten ayrılıp dilekçe yazısını yazdığım takdirde direk nikah kıyabilir miyim yoksa geri dönüşü mü beklemeliyim? Çünkü evlilik yapacağım ve çeyiz parasına ihtiyacım var. Bilgilendirirseniz sevinirim…

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır başvurduktan sonra almanız gerekiyor Derya Hanım.

 104. esra diyor ki:

  Aralik ayinda babam vefat eti maasini aliyorum mayistadugunum var ssk emeklisi babam arkada kimse yok massini slcak ben ceyiz parasi alabilirmiyim nasil oluyor kac ay

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Esra hanım evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olursanız çeyiz parasından yararlanabilirsiniz. Aldığınız aylığın 12 katı kadar ücret alırsınız.

 105. İsimsiz diyor ki:

  Merhaba,

  Ben babamın vefat etmesinden dolayı yetim maaşı alıyordum. 2013 temmuz ayında çeyiz yardımı aldım.

  Kardeşim üniversiteye yerleştikten sonra 2013 kasım ayında maaşının tekrar yatırılması için başvuruda bulundu. Toplamda yaklaşık 4-5 aylık maaşı 800 lira civarı ücret ödenecekti. Ancak ben çeyiz yardımı aldığım için bu ücretin kesildiği söylendi.

  Böyle bir şey mümkün mü? Bunun düzeltilmesi için ne yapabiliriz?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır çeyiz parası alındığında geride kalan diğer hak sahiplerinden bir kesinti yapılmamaktadır, 24 ay boyunca maaşları aynı kalmakta, 24 ayın sonunda artış göstermektedir. Ancak hiçbir zaman kesinti gibi bir durum söz konusu değildir. Bu noktada şikayette bulunabilirsiniz eğer gerçekten bu durumu gerekçe gösteriyorlarsa.

 106. güneş taş diyor ki:

  çeyiz parası için ssk ya dilekçe gönderdim nasıl takip edebilirim internet üzerin den takip yapa bililirmiyim tesekurler

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır çeyiz parası internet üzerinden takip edilememekte. SGK ya başvurmalısınız.

 107. sevil diyor ki:

  merhaba Admin,

  babam 2013 yılında vefat etti şu an emekli maaşının 4/3 annem alıyor. bende çeyiz parasından yararlanmak istiyorum kısa bi süre sonra evlenicem ssk da çalıştığımdan dolayı yetim aylığı hiç almadım. ne yapmam gerekiyor

  yardımlarınızı rica ediyorum admin.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Sevil Hanım çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekmektedir. Bunun için işten ayrılarak yetim aylığına başvuru yapıp almaya başlayabilirsiniz.

 108. ruveyda diyor ki:

  iyi akşamlar benim babamın 20 günlük sigortası var bu yüzden aylık bağlanmadı annem çalışmadığı için dedemden ötürü aylık bağlandı cok az bi miktar anneme ben alabilirmiyim çeyiz parası

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır Ruveyda Hanım yetim aylığı almadığınız için çeyiz parasından yararlanamazsınız.

 109. Esra diyor ki:

  Merhaalar sgk kurumdn ilgili şubeye çeyiz paramın gönderildiğine dair evrak geldi fakat gittiğimde ayın 8 ile 14 ünde sistemlerin açıldığını sölüyor banka bu durumda sorgulama yapabilceğim bir sayfa varmı e devletten biriken maaş adı altında gözüküyordu fakat maaş durdurulduğundan göremiyoum şu anda yardımcı olursanız sevinirim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Bu konu ile ilgili internetten sorgulama yapılamıyor Esra Hanım. İlgili şubeye giderek halletmelisiniz.

 110. NAZLI diyor ki:

  MERHABA; BENİM YAZIN NİKAHIM VAR. BEN ŞUANDA SSK LI OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM. AMA ÇEYİZ PARASI ALMAK İÇİN İŞYERİNDE ÇALIŞMAMA RAGMEN SSK ÇIKIŞIMI VERDİRİCEM.YETİM MAAŞI BAĞLATIP SONRADA ÇEYİZ YARDIMI İÇİN BAŞVURUDA BULUNUCAM.BUNUN BİR SAKINCASI VARMIDIR.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Nazlı Hanım evlendiğiniz dönemde yetim aylığı aldıktan sonra başka bir şart bulunmuyor.

 111. begüm diyor ki:

  benim ağustosta düğünüm var babamdan yetim aylığı alıyorum ne zaman başvura bilirim 300 tl alıyorum ne kadar alırım

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Resmi nikah yapıldıktan sonra evlilik cüzdanınızla başvurmanız gerekiyor. SSK ve BAĞKUR’dan yetim aylığı alıyorsanız 24 katı, Emekli Sandığı’ndan alıyorsanız 12 katını alırsınız.

 112. çaglayan diyor ki:

  mrb annem 5 sene once esınden anlasmalı bosandı ve ondan sonra babası vefat ettı babadan kalan maası almadı ve son 2 aydır dul maası alıyordu ve sımdıde evlendı ceyız parasından yararlanabılırmı??

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır yetim aylığından yararlanmadığı için çeyiz parası alamaz.

 113. elif diyor ki:

  Merhaba Ben Eşimden Boşandım Babamın Maaşını Almaya Başladım Ve Yine Eski Eşimle Nikah Yaptım Çeyiz Parası Alabilirmiyim..!

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Ne yazık ki boşandığınız kişiyle yeniden evlendiğiniz için çeyiz parası alamıyorsunuz.

 114. hasan diyor ki:

  Merhaba Eşimle 2006 yılında evlendik Eşim evlenmeden önce Bağkur dan yetim maaşı alıyordu Bağkur da o zaman böyle bir evlilik yardımı yokmuş yanılmıyosam zaten çoğumuz bilmiyoruz bu yardımı.Zamanaşımı olurmu.Eşim başvursa bu haktan faydalanırmı ? Teşekkürler..

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hasan Bey ne yazık ki çeyiz parasında zamanaşımı 5 yıldır. Bu haktan yararlanamazsınız.

 115. sevda diyor ki:

  Babam öldü bende eşimden ayrıldım maaşından yararlandığım sgk emekli yararlanırmışım ve nereye gitmeliyim ne belgeler gerekiyo

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Sevda Hanım sorunuzu tam olarak anlayamadık, daha anlaşılır bir şekilde ne sormak istediğinizi yazabilir misiniz ?

 116. eda diyor ki:

  Babam öldü bende boşanali 2 ay oldu babam vefat edeli 2 yıl oldu sgk dan emekliydi maaşından yararlana bilirmiyim ve nerelere baş vurmam gerekir her han gibi bir belge gerekirmi üvey annem aliyo maaşını bn annemle kalıyom

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Eda Hanım SGK ya başvurarak çalışmadığınız taktirde babanızın maaşından siz de yararlanabilirsiniz.

 117. Duygu diyor ki:

  Merhabalar babam vefat etti ve şu an çalıştığım için aylık alamıyorum ama evlenmeme yakın işten ayrılıp maaş alıcam çeyiz parası alabilmek için. Sormak istediğim şudur acaba kaç ay babamdan aylık almam gerekiyor çeyiz parasını alabilmem için ?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   1 ay bile alsanız çeyiz parası alabilirsiniz Duygu Hanım.

 118. Rahime diyor ki:

  Merhaba ben 24 yaşındayım ve nişanlıyım eylülde düğünüm var ve öğrenciyim bu çeyiz kredisinden bizlerde faydalanabiliyormuyuz acaba ? birde nereye başvuru yapıyoruz ?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Rahime Hanım yetim aylığı alıyorsanız düğünden sonra evlilik cüzdanınız ile birlikte başvuru yapabilirsiniz.

 119. zeynep diyor ki:

  kolay gelsin.. babam vefat etti bende yetim aylığı alıyordum 5 aydır ücretli öğretmenlik yapıyorum bu yüzden maaşım kesildi. bu ayın 14 ünde evlendim başvuru için gittim ama alamazsınız dediler böyle bişey varmı bu para benim hakkım değil mi ?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Zeynep Hanım keşke evlenmeden önce sorsaydınız. Malesef alamazsınız çeyiz parasının tek bir şartı bulunuyor o da evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekmektedir.

 120. aktas diyor ki:

  Merhaba babam tarim sigortasindan emekliydi ve kendisinden yetim maasi aliyordum. Maas alirken nikah yaptim ve evlilik odenegi icin aile cuzdanim ve basvuru dilekcemi belirtilen adrese gomderdim basvurumu takip icin aradigimda basvurumun kabul edilmedigini ogrendim. Bu ilk basvurum ve yetim ayligi alir iken evlendim. Kabul edilmeyisinin sebebi ne olabilir. Tarim sigortasi mi sebeptir. Eger sebep buysa 2 yila yakin sure nasil maas aldim. Ceyiz parasi icin yetim maasi aliyorken evlenmek yeterliyse ve ilk basvuruysa bu konuda bir tezatlik yok mudur? Bu konuda bilginizi roca ederim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hanımefendi yetim aylığı hakkınız bulunuyor ama ne yazık ki çeyiz parasından sadece SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı’na bağlı aylık alanlar yararlanabiliyor. Tarım sigortalısı kişiler bu haktan yararlanamıyor.

 121. Bade diyor ki:

  Merhabalar ben 2011 yılında bosandim 1 senedir babamın maasini aliyorum yanlız suan eşimle tekrar baristik ve nikahtan sinra başvuru yapabilecegimi söylediler daha önce basvurmadigim için böyle bir hakkım varmış yanlız benim kredi borcum var çeyiz parası yatınca borcuma kesilir mi bilgilenirirseniz çok sevinirim iyi calismalar

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Daha önce almadıysanız alabilirsiniz Bade Hanım. Hayır böyle bir durum bulunmamaktadır.

 122. gözde diyor ki:

  merhabalar ben bir buçuk yıl önce evlendim ve çeyiz paramı aldım ekim ayında 2 yıllık sürem doluyor benim maaşımın annemle kız kardeşime geçmesi için dilekçe vermem gerekiyormu yoksa otomatik olarak maaşı hesaplanarak eklenecekmi?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Dilekçe vermeniz gerekiyor Gözde Hanım.

 123. zekiye diyor ki:

  evlenmeden önce işten ayrılıp yetim aylığı için başvurduktan sonra yetim aylığı bağlanmadı.sgk ya başvurduğumda annenizin maaş kotası dolu olduğundan maaşı bağlayamıyoruz dediler. 2 ay maaş alamadım. evlendim fakat çeyiz ödeneği alabilmem için aktif maaş almam gerekiyor bu yüzden benlik sorun olmadığını düşünüyorum. ne yapabilirim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Bu konu hakkında ALO 170 ‘i arayabilirsiniz Zekiye Hanım.

 124. sevcan diyor ki:

  merhaba babam 2009 da vefat etti.ben 2011 de evelendim evlenmeden önceki 4 ay boyunca yetim maaşı aldım.o dönemde çeyiz parası almıycamı belirtim.şu anda çeyiz parası icin başvuru yapabilirmiyim.eğer ceyiz parası alırsam annemin şu anki maaşında bir değişiklik olurmu.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Sevcan hanım çeyiz parası için zaman aşımı 5 yıldır, yani şu anda başvuru yapabilirsiniz. Aldığınız taktirde 2 yıl boyunca anneniz şimdiki aldığından biraz daha eksik maaş alacak. Ancak 2 yıl sonunda tekrar artacaktır.

 125. Fevziye diyor ki:

  Merhaba, babam öldü, sgk’ya başvurdum, maaş bağlandığına dair bir belge geldi ilk ödemeyi PTT aracılığıyla alacağım yazıyor. Ancak bundan sonraki ödemeler konusunda nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda bilgim yok, yardımlarınızı rica ederim. Herhangi bir başvuruda bulunmazsam ödemeler PTT ye gelmeye devam eder mi. Ya da bir bankadan almam gerekiyorsa ne yapmam gerekir.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Siz bildirmedikçe aynı yere gelmeye devam eder Fevziye Hanım.

 126. gözde diyor ki:

  ben dilekçe yi ne zaman yazmam gerekiyor ve dilekçeyi benim mi anneminmi yazması gerekiyor

 127. damla diyor ki:

  mrb benım babam ben 1 yasındayken vefat etmıstır yetım aylıgı felan almadım evlenmeden oncede sgklı olarak calısıyordum ceyız parası alabılırmıyım

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır Damla Hanım ne yazık ki çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekmekteydi.

 128. firaz35 diyor ki:

  kız arkadasımın babası 8 sene önce vefat ettiği halde her basvurusunda neden ailesine ölüm aylığı bağlanamamaktadır

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   900 günlük prim ödemesi yapılmış olmalıdır. Eğer yapılmamışsa isteğe bağlı olarak tamamlanabilir.

 129. nese diyor ki:

  ben nese çeyiz parası almak için aracı aracılıyla gönderdik 6 ay oldu halen gelmedi nedendir acaba

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Bu noktada bizim bilgilendirme yapmamız yanlış olur Neşe Hanım, gönderdiğiniz SGK ile iletişime geçiniz.

 130. derya diyor ki:

  merhaba emekli sandığından yetim aylığı alıyordum evlendim ama çeyiz ikramiyesine başvurmadım. 8yıl sonra eşimden ayrıldım. yetim aylığım tekrar bağlandı.çeyiz hakkımı şimdi bekarken kullana bılirmiyim.kullanırsam aylığım kesilirmi. teşekkürler.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Bekarken çeyiz parası kullanmak gibi bir durum yok Derya Hanım. Bunun için evlilik cüzdanı gerekiyor. Yeniden evlenirseniz yararlanabilirsiniz.

 131. gulay diyor ki:

  merhaba 3 ay once evlendım ceyız parası ıcın basvurdum.26.03 de paramı alabılecegıme daır cvp geldı fakat ınternet subesınden kontrol ettıgım halde herhangıbı mıktar gorunmuyor.dırekt bankadan mı sorgulamalıyım yoksa para yatar yatmaz hesaplarımda onlıne ya da atm den gorebılır mıyım?
  tesekkurler…

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Banka ile iletişime geçebilirsiniz.

 132. tuĞba diyor ki:

  merhabaLar ben geçen seneye kadar vefat eden babamdan aylık alıyordum sigortalı işe basladıktan snra anneme dönmesi için diLekçe verdim düğünüm yeni olucak çeyiz parası alabiliyormuyum ?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekmektedir Tuğba Hanım.

 133. elifcan diyor ki:

  çeyiz parası için başvuru yaptım ziraat bankasında hesap açtırmam gerekıyor mu acaba ,,,,,, ne kadar sürede yatırılıyor nisanın 7 sınde 1 ay olacak

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   1-2 ay içerisinde yatar Elif Hanım.

 134. sarıgöz elif diyor ki:

  mrb. ben elif babam 10 nisan 2010 da vefat etti annemle ben babamdan dolayı dul yetim aylığı almaktayız. 14.03.2014 te nikah oldum ve 17.03.2014 tarihinde ise sgk ya çeyiz başvurusu yaptım bana ödeneğin bir veya iki ay içerisinde olacağı söylendi. size sormak istediğim ne zaman çeyiz parasını alabilirim ve ne zaman ve hangi yolla dönerler…………şimdiden teşekkürler

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Elif Hanım aldığınız yetim aylığının 24 katı kadar çeyiz parası alırsınız. Ödeme size PTT den yapılır. Size bu noktada haber verilmez. Hesabınızı kontrol etmeniz gerekiyor.

 135. sarıgöz elif diyor ki:

  ne kadar ödenek verirler

 136. ece diyor ki:

  merhabalr:
  ben 2008 de evlendim bağkurdan yetim aylığı alıyordum evlendiğimden dolayı kesildi.ama o dönmde çeyiz yardımı almadım. şimdi eski eşimle tekrar evlendik ben çeyiz yardımına başvurdum bu sefer alabilirmiyim.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Ece hanım eski eşinizle evlendiğiniz için çeyiz parası alamazsınız.

 137. HEDİYE GAMZE diyor ki:

  iyi çalışmalar..benim sorum şu: 26 ağustos 2013 tarihine kadar babam üzerinden yetim aylığı almaktaydım,o tarihte devlet memuru oldum ve yetim aylığım kesildi..kısmetse 5 ay sonra düğünüm var,evlenmem durumunda bana çeyiz yardımı yapılacak mı?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hediye hanım çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekmektedir.

 138. yücel diyor ki:

  sgk dan esim parasını alamıyo abisi gizliden almış olabilir ne yapmalıyım cvp

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   SGK ya başvurarak öğrenebilirsiniz bu durumu Yücel Bey.

 139. semaa diyor ki:

  babamdan dul ve yetim aylığı alıyorum..bir evlilik yaptım ama o zaman çeyiz parası almadım..eşimden boşandığımda tekrar aylık bağlattım..yeni bir evlilik yapacağım çeyiz parası alabilir miyim?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Sema Hanım eğer evleneceğiniz kişi boşandığınız eşiniz değilse çeyiz parasından yararlanabilirsiniz.

 140. Nazlı diyor ki:

  Merhaba, ben 40 yasındayım, evlendiğim tarihte babam yaşıyordu vefatından sonra maaş bağlandı.babam 1993 yılında vefat etti .ben 1995 yılında boşandım.Ama 2010 dan beri babamdan yetim aylığı (tamamını) almaktayım.Şimdi evleneceğim çeyiz parasına müracaat edebilir miyim? ve Allah korusun tekrar boşanma durumunda babamın maaşını tekrar alabilir miyim?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Nazlı Hanım eğer evleneceğiniz kişi boşandığınız eşiniz değilse çeyiz parasından yararlanabilirsiniz.

 141. erdinç diyor ki:

  merhabalar. kardeşim için evlilik ödeneğine başvurduk . cevabı posta ile geldi 3 ila 5 gün içinde ziraat bankaasından TC numaranızı götürerek parayı tahsis edebilrsiniz yazıyordu. gittik bankaya yatmamış dedi sgk ye gittik onlarında kendilerinden haberi yok sürekli bakacaksın diyor hem hesap kartına hem tc numarana haftada bir sorgulattır diyor. net bir bilgi nasıl alabilirim. teşekkür ederim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Erdinç Bey anlattığınıza göre parayı alamama gibi bir durum bulunmuyor. Kişi evlendiği dönemde yetim aylığı aldıysa çeyiz parasından yararlanabilir.

 142. erdinç diyor ki:

  ayrıca yazılan yazıda evilik tarihinden itibaren 3-5 gün içinde yazıyordu .. fakat evlilik tarihi girilmemişti.parayı alamama gibi bir durum söz konusu olabilir mi _?

 143. eliz diyor ki:

  Merhaba, Ben 31 yaşındayım 2008 yılında evlendim. öncesinde yetim aylığı almaktaydım.evlendiğim sene ssk lı çalıştığım için çeyiz parasına müracaat edemedim. Şimdi çeyiz parası için müracaat edebilir miyim? şuan müracaat için zaman geçtimi ve çeyiz parası alırsam babamın maaşını alan kişinin maaşında kesinti miktarı ne olur ? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Eliz Hanım çeyiz parasının geçerlilik süresi 5 yıldır. Yani bu hakkınızı kaybettiniz.

 144. burcu diyor ki:

  Evlilik yardimi basvurusu icin hangi adrese dilekce gondermem gerekir? Evlenmeden once SSK emeklisi olan rahmetli babamdan yetim ayligi aliyordum. Tesekkurler.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   SGK ya başvuru yapmanız gerekiyor Burcu Hanım.

 145. ela diyor ki:

  Merhaba;
  babam 11 sene önce vefat etti bana bu süre içerinde sgk olduğum için yetim maaşı bağlanmadı. 1 sene önce evlendim ve çeyiz parasından yararlanmak istiyorum . böyle bir hakkım varmı?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Ela Hanım evlendiğiniz dönemde yetim aylığı almadığınız için çeyiz parası hakkınız bulunmuyor.

 146. seyma diyor ki:

  Babam bir sene once vefat etti bir senedir aylik alıyorum . Ceyiz yardimindan faydalanmak icin kac sene icinde evlenip almam gerek ? Vefattan sonra belirli bir zamanda evlenme sarti varmi.?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır böyle bir şart yok Şeyma Hanım.

 147. KASIM diyor ki:

  Merhabalar benim eşim babasının (asker/şehit) vefatından sonra yetim maaşı alıyormuş evlendikten sonra çeyiz parasını aldık. şimdi eşimin annesinin maaşından aldığımız çeyiz parası kesinlir mi? Teşekkürler…

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Kasım bey sorunuzu tam olarak anlayamadık, daha anlaşılır bir şekilde yazarsanız çok iyi olur.

 148. ebru diyor ki:

  merhabalar ; ben şu anda babamdan dolayı yetim aylığı alıyorum 25.04.2014 te nikahım kıyılacak ancak 28.04.2014 te ise işe başlayıp sigortam yatırılacak ben çeyiz parasını alabilir miyim nasıl alabilirim bu durumda .teşekkür ederim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Ebru Hanım çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız yeterli.

 149. dilek ocal diyor ki:

  mrbalar acil cwp yazarmısnz .. 4 ay önce ewlendim 10 gün önce çeyiz baş wurusunda bulundum annem we ben babamdan dolayı maaş alıyoruz.. annem 500 , bana düşen 290 tl. çeyiz parası toplam ne kadar alıcam.. we cwp ne yazamn gelir

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Dilek Hanım aldığınız maaşın 24 katını alırsınız. SGK ya başvurarak öğrenebilirsiniz gidişatı.

 150. seyma diyor ki:

  Babam bir sene once vefat etti . Ben de yetim ayligi alıyorum. Ceyiz parasi alabimek icin vefattan snra belli bir surede evlenmek şartı varmi? Mesela vefattan 7 yıl sonra evlensem ceyiz parasi alabiliyormuyum. 5 yil zaman aşımı evlendikden snra 5 yil icinde basvurmazsak alamadimigmizin şartı mi ? Tesekkurler.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Şeyma Hanım evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız yeterli. Evlendikten sonra ki 5 yıl içerisinde başvuru yapmazsanız bu hakkınızı kaybedersiniz.

 151. damla diyor ki:

  merhabalar bi evlilik yaşadım babam vefat ettikten sonra boşandım 5 aydır babamdan yetim maaşı alıyorum tekrar evlenmeyi düşünüyorum ceyiz parası alabilirmiyim.tşkler

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Damla Hanım eğer evleneceğiniz kişi boşandığınız eşiniz değilse ve daha önce çeyiz parası almadıysanız şimdi çeyiz parası alabilirsiniz.

 152. Sevil diyor ki:

  Merhaba 330tl yetim ayligi almaktayim annem ise 640 tl almakda ceyiz parasi alirsam annemin maasinda dusus olurmu. Ceyiz parasi almidigim takdirde maasimin hemen annemin uzerine aktarildigini eger alirsam iki yil sonra dilekce ile aktarildigini soyledilr dogrumudur acaba tesekkurler

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Sevil Hanım çeyiz parası almanız durumunda annenizin maaşından herhangi bir kesinti olmaz. Ve söylediğiniz gibi 2 yıl sonra başvuru yapmanız halinde maaşınız annenize bağlanır. Almazsanız hemen başvuru yaparak bağlatabilirsiniz.

 153. ebru diyor ki:

  admin merhaba geçenlerde tekrar yazmıştım 04 03 2014 tarihinde nikahımı zı yaptık başvuruda bulundum aradan 1 ay 10 15 gün geçti başvuru yapalı ama her hangi bi haber yok bunu nereyi arayıpta ögrene biliriz yada nasıl ögrenebilme yolumuz varmı başka

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Başvuru yaptığınız SGK ya başvurmanız gerekiyor Ebru Hanım başka şekilde öğrenme şansınız yok.

 154. sevgi diyor ki:

  merhabalar bu ay nikah yapıcaz sgk lı işte çalısıyodum çeyiz parası için işten ayrıldım ptt ye baglandı maasım bende nikah yapıcam diye ellemedim nikah yaptıktan ne kadar süre içinde para bize geliyo birde ptt yemi yatıyor

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Sevgi Hanım nikahtan sonra evlilik cüzdanı ile SGK ya çeyiz parası için başvuru yapmanız gerekiyor. Otomatik olarak çeyiz parası yatmıyor.

 155. tuğçe diyor ki:

  Merhaba benım sorum şu ;
  Yetım aylıgı alan bir kışının sigortalı işe gırdıkten sonra yetım aylıgı hemen kesılmez ve bu parayı kısı alırsa daha sonra ceza olarak bunun odemesı nasıl olur? Kışıden peşın olarak mı talep ederler??

  Ayrıca sıgortalı olarak bır işe başlayınca yetım aylıgı otomatık olarak kesılmıyor mu ? Bunu gıdıp beyan mı etmek gerek?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Bunu gidip bildirmeniz gerekiyor Tuğçe Hanım. SGK otomatik olarak böyle bir işlem gerçekleştirmiyor.

 156. ÖZLEM diyor ki:

  MERHABALAR.BEN BAĞKURLUYUM ANCAK BABAMDAN EMEKLİ SANDIĞINDAN VEFAT ETTİKTEN SONRA MAAŞ BAĞLANDI.ANCAK,ŞİMDİ EVLENDİM ÇEYİZ PARASINI ALMAK İÇİN BAŞVURDUM FAKAT CEVAP GELMEDİ.NEREDEN BİLGİ ALABİLİRİM AŞAMA İLE İLGİLİ OLARAK?BİR DE MAAŞIMIN KAÇ KATINI ALABİLİRİM?TEŞEKKÜRLER.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Emekli sandığına bağlı olarak yetim aylığı aldığınız için 12 katını alabilirsiniz. Cevabı ancak SGK dan öğrenebilirsiniz.

 157. seda çelim diyor ki:

  mrb.ben babamdan yetı aylığı alırken evlendım.ceyız yardımıda aldım.2012 yılında bosandım.ve maasım yenıden baglandı.yanlız su sıralar eskı esımle yenıden evlenmek gıbı bır durumumuz var.sgk anlasmalı bosanma olarak degerlendırır mı dıye dusunuyorum.çevremdekıler boyle bı durum olabılcegını soyluyolar.ancak soz konusu degıl.lutfen bılgı verırmıs ınız.tesekkurler.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Seda Hanım anlaşmalı boşanma da olsa bir önemi yok çünkü zaten eski eşinizle barışacağınız ve daha önce aldığınız için çeyiz parası alamazsınız. Yani bunda bir problem bulunmuyor.

 158. merve diyor ki:

  Merhaba, ben özel bir şirkette ssklı çalışanım. Ancak Ağustos gibi evlenmeyi düşünüyoruz ve çeyiz ödeneğini alabilmek için daha önceden aldığım yetim aylığının tekrar bana bağlanması gerekiyor. Bende iş yerinden istifamı verdim 15.04.2014 tarihinde ama 3 ay sigortalı gözükürsün ve sağlık sigortasından faydalanabiliyorsun dediler.Öyle birşey var mı? Dolayısıyla ssk’lı gözüktügüm sürece yetim aylığı başvurusunu yapamayabilirim ya da işten istifamı verdiğim tarihten ne kadar büre sonra yapabilirim? Teşekkürler..

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Merve Hanım yetim aylığı almanız yeterli. Sağlıktan yararlanmama gibi bir şart bulunmuyor.

 159. fatma52 diyor ki:

  ŞU AN SİGORTALI BİR İŞTE ÇALIŞMAKTAYIM ÇEYİZ YARDIMI ALABİLMEK İÇİN SİGORTALI İŞTEN AYRILMA SÜREMLE NİKAH ARASINDA GEÇMESİ GEREKEN BELLİ BİR SÜRE VAR MI 10-15 GÜN YETERLİ OLUR MU SİZCE?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Fatma Hanım 1 gün bile yetim aylığı almış olsanız çeyiz parası alabilmeniz için yeterli olacaktır.

 160. aysegul diyor ki:

  Slm biz iki kiz kardesiz ablamin dugunu 2011 de oldu benim ki 2013 de oldu ikimizdede ceyiz parsi aldik yalniz ablamin suresi doldugundan anneme donmuyo halen neden acaba

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   SGK ya giderek devir için başvuru yapmanız gerekiyor Ayşegül Hanım.

 161. nurgül diyor ki:

  ben 01/04/2009 tarihinde evlendim evlenmeden önce babamdan aldığım yetim maaşımı anneme devrettim çeyiz parası alabilirmiyim acil cevaplarsanız sevinirim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Evlendiğiniz dönemde yetim aylığı almıyorsanız çeyiz parası alamazsınız Nurgül Hanım. Ayrıca evlilik tarihiniz 01.04.2009 olduğundan yani 5 senelik geçerlilik süresini doldurduğunuzdan, yetim aylığı alıyor olsaydınız dahi şu anda çeyiz parası alamazdınız.

 162. Ebruu diyor ki:

  Merhaba. Babamdan yetim aylığı alıyordum işe başladığım icin kestiler başvuru yaptık anneme aktardilar isten çıktım maasi ustume almadim evlenecegim zaman ceyiz parasi alabilirmiyim yoksa tekrar basvuru yapip yetim aylığı annemden kendime aktarmam mi gerekiyor ?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Ebru hanım başvuru yaparak yetim aylığı almanız gerekiyor. Ancak böyle bir durumda annenizin tüm maaşını almış olmuyorsunuz, hak ettiğiniz oran kadarını alabiliyorsunuz. Evlendiğinizde yetim aylığı alıyorsanız çeyiz parası alabilirsiniz. 2 yılın sonunda yetim aylığınızı yeniden annenize devredebilirsiniz.

 163. ayşegül diyor ki:

  Merhaba,
  Ben 12 yıl önce eşimden ayrıldım ve emekli sandığından emekli babamdan yetim maaşı almaya başladım. Fakat sağlık problemlerim sebebiyle eski eşimle tekrar evlenmeyi düşünüyorum. Eski eşimle tekrar evlenmem maaşımın kesilmesi dışında bir sorun teşkil eder mi ve benimde çeyiz parası alma şansım var mı? ( çeyiz parasını daha önce evlenirken sadece kız kardeşim kendi için almıştı) Cevabınız için teşekkürler…

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Ayşegül hanım evlendiğinizde aldığınız yetim aylığı kesilir. Ayrıca boşandığınız eş ile yeniden evlendiğinizden çeyiz parası hakkınız bulunmuyor.

 164. yasemen diyor ki:

  Merhaba, Benim merak ettiğim, aynı tarihlerde evlilikten dolayı işten ayrıldığımda hem işsizlik ödeneği hem çeyiz ödeneği alabiliyor muyuz? Birbirlerini etkiler mi bu ikisi?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Yasemin hanım evleneceğiniz için ayrılacağınızdan bu ödeneği alabilirsiniz. Ancak çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekiyor. Yani işten ayrıldıktan sonra yetim aylığı için başvuru yapmanız gerekiyor.

 165. Merve.K diyor ki:

  Merhaba. Ben çeyiz parası için başvuru yaptım. Fakat ondan evlenmeden önce maaşım üzerinden kredi çekmiştim. Bi etkisi olurmu? Yani yatacak olan çeyiz parasından kesilirmi ? Böyle bi durum söz konusu olabilirmi acaba? Cok önemli ve acil lütfen cevap bekliyorum. Teşekkürler.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Merve Hanım kredi borcunuz çeyiz parasını etkilemez.

 166. yasemin diyor ki:

  kardeşim evleneli ve maaşı kesileli 21 sene oldu.anneme bağlanması için 2 kere baş vurduk olumlu olmadı bizde ihmal ettik….şimdi baş vurduğumuzda bu güne kadar almadığımız 21 senenin parasını toplu alabilirmiyiz…..teşekkürler

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Bu noktada karar vermesi gereken SGK ‘dır Yasemin Hanım. Başvuru yaparak öğrenebilirsiniz.

 167. ayla diyor ki:

  Merhaba,ben bağkurdan en son 1999 da yetim aylığı alıyordum sonra işe girdim anneme aktarttım,2009 a kadar sigprtalı işte çalıştım 2010 Ekim ayında evlendim alo 170 e sorduğumda çeyiz parasını alabileceğimi söylediler şimdi yeniden sigortalı işe gireceğim evlendikten sonra işe girmem çeyiz parasını almama engelmidir?yoksa önce başvuruyu yapıp sonramı işe girmeliyim?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Ayla Hanım çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekiyor. Eğer evlendiğinizde yetim aylığı aldıysanız çeyiz parasından yararlanabilirsiniz. İşe girmeden önce başvurunuzu yapın Ayla Hanım ne olur ne olmaz garanti olsun alacağınız. Hemen SGK ya giderek evlilik cüzdanınızı gösteriniz. Başvurunuzu yapınız.

 168. Büşra26 diyor ki:

  Merhaba; babam emekli sandığından emekli idi.Babamı 10 ay önce kaybettim.Babamdan hem anneme hem bana maaş bağlandı sigortalı çalıştığım halde.Şuan hem çalışıyorum hem babamdan yetim aylığı alıyorum.1 ay sonra düğünüm var.Ben çeyiz parası alabilecekmiyim.ve aldığımda evlendikten sonra babamdan anneme bağlanan maaşdan herhangi bir kesinti olacak mı acaba.ve benim sigortalı çalışmam çeyiz parası almama engel olur mu acaba ? kısa zaman da cevaplarsanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Yetim aylığı aldığınız için çeyiz parasından yararlanabilirsiniz Büşra Hanım. Çeyiz parası almanız annenizin maaşında olumsuz yönde bir etki etmez. 12 katını alacağınız için 1 yıl sonra maaşınız annenize aktarılabilir.

 169. mervenur diyor ki:

  ben şu an da babamdan yetim aylığı alıyorum.emekli sandığı 4c’li.Ocak ayından beri 419tl alıyorum aylık.nikahdan sonra çeyiz yardımına başvuracağım acaba kaç 419tlnin mi 12 katını alacağım yoksa maaş bana 2009da bağlandığında ki miktarın 1 katımı? ve ortalama ne kadar sürede alabilirim bu miktarı.Ona göre harcama borçlanma yapacağım.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Mervenur Hanım aldığınız yetim aylığının 12 katını alırsınız. 1 ay içerisinde yatırılır eğer aksi bir durum yok ise.

 170. yasemin diyor ki:

  merhabalar ben yasemin ,
  babam öldüğünde yetim maaşı almaya başladım.Mayıs 2013 te sigortalı bir işe girdim.eylül 2014 te evleneceğim.çeyiz parası almak istiyorum.Sigortalı işimden çıkarsam tekrar çeyiz parası almaya hak kazanırmıyım ? Bu tür işlemleri dilekçe yardımıyla bağlı olduğum sigorta ve ya belediye mi halleder ? mutlaka sizden geri dönüş bekliyorum..

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Yasemin hanım çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekmektedir. Şu an bulunduğunuz işten ayrılarak yetim aylığına başvurun, 1 ay bile almış olsanız yeterli. Evlendikten sonra da çeyiz parası için başvuru yapabilirsiniz. Yetim aylığı için SGKya başvurmanız gerekiyor.

 171. tuğçe diyor ki:

  bu sayfayla hıc kımse ılgılenmıyor mu acaba?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Buyrun Tuğçe Hanım. Yoğunluktan dolayı bir süredir bakamıyorduk.

 172. esraa diyor ki:

  iyi günler. Ben evlendiğim tarihte yetim maaşı alıyordum. Çeyiz parasına başvurdum ama henüz hesabıma yatmadı. Bu para yatmadan işe başlasam sorun olur mu?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Olmaz Esra Hanım. Sonuç için SGK ya başvuru yapabilirsiniz.

 173. Gizem diyor ki:

  Ben evlendim çeyiz paramıda aldım fakat 2 yıl sonra annem tekrar alıcagı söylendi ben devlete bağışlamak istiyorum annemin almasını istemiyorum çünkü 1 yıldır görüşmüyoruz yardımcı olur musunuz

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Siz başvuruda bulunmazsanız almaz Gizem Hanım.

 174. sevgi aymaz diyor ki:

  ben20.042014 tarıhınde evlendım bbmdn maas alıyodum ceyz parası ıstedık yanlız bız maasn kesılmesı ıcn ayrı bı dılekce göndermedık sıkıntı olr mu birde bizim maasımz ayın 19 da yatıyo bn 20 snde evlendm o aykı maası ıhtycmz vrdı cektık bu sıkıntı olusturr mu

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır olmaz Sevgi hanım o sizin kazanılmış hakkınız. Ancak evlendikten sonra alamazsınız. Yatırıyorlarsa bildirmeniz gerekir.

 175. emrah diyor ki:

  Merhabalar öncelikle.eşim emekli sandığından yetim maaşı almaktaydı.15 nisanda nikah yaptık ve çeyiz ödeneği için başvuruda bulundu.Fakat maaşı 1 mayısta yattı ve normal bir durum olduğunu düşünerek maaşını çekti.fakat tereddütte kaldık otomatik olarak maaşın kesilmesi gerekmiyormuydu ya da bizim mi bunu bildirmemiz gerekli.Bir de şu konuda bilgi almak istiyorum arkadaşlarımıza emekli sandığının çeyiz ödeneğini 12 ay üzerinde verdiğini belirtmişsiniz.2008 yılından sonra emekli maaşa bağlananlar için bu miktar 24 ay şeklinde değiştirilmedi mi?

  1. Sümeyye Arslan diyor ki:

   Emrah Bey belirtmeniz gerekiyor. Maaşı aldığınız takdirde faiziyle geri alınır. Emekli sandığına bağlı maaş alanlar 12 katını alıyor.

 176. fatıma diyor ki:

  Kız kardeşim de ben de babamızdan yetim aylığı alıyoruz. Kardeşim benden 1-2 ay önce evlenecek. O çeyiz parası aldığı için benim alamama durumum var mı? Yani bir kardeş aldıktan sonra diğerinin beklemesi gereken bir süre var mı?

  1. Sümeyye Arslan diyor ki:

   Hayır hanımefendi böyle bir durum bulunmuyor. Alabilirsiniz.

 177. zuhal diyor ki:

  2010 yılındı eşimden ayrıldım babamın maaşı bağlandı 1,5 yıl sonra tekrar eski eşimle barıştım.ceyiz parasına başvurdum 2,5 yıl geçmesine rağmen ceyiz parasını alamadım 15 gün önce sgk denetim elamanları geldi araştırma yapıyorlarmış.sonuç olarak ceyiz parası alabilirmiyim.ne yapmam gerekiyor bilgi alamıyorum lütfen yardım teşekkürler.

  1. Sümeyye Arslan diyor ki:

   Zuhal Hanım daha önce çeyiz parası almadıysanız alabilirsiniz.

   1. zuhal diyor ki:

    daha önce almadım 3 yıl oldu başvuralı hala araştırma yapılıyormuş

 178. muhammet ali diyor ki:

  nisanlim yetim maaşı aldığı bankadan maas uzerinden cekti ve halen kredi borcu bitmis değil bu durumda nikah yapsak Çeyiz parasini tastamam alabilecekmiyiz?
  Ayrica nikah olmadan bu maaşı bekar ablasina devredip kendi basina Çeyiz parasini alabilirmi?
  sayfa yönetimine teşekkürederim.

  1. Sümeyye Arslan diyor ki:

   Muhammet Bey kredi borcu olması alacağı çeyiz parasını etkilemez. Nikah olmadan çeyiz parası alamayacağı için kendi maaşını da devredemez. 2 yıllık yetim aylığını peşin alacağı için 2 yıl sonunda maaşını devredebilir.

 179. ırmak diyor ki:

  çeyiz parası için başvurdum.iadeli taahhütlü yollamıştım.10 gün sonra yolladıgım kart geri geldi mühür ve imzalanmıştı bunun için ne yapmam gerekiyo onaylandımı acaba

  1. Sümeyye Arslan diyor ki:

   Bunun için SGK ile iletişime geçebilirsiniz Irmak Hanım.

 180. sabit ayca diyor ki:

  ben 2011 yılında evlendim ve çeyiz parası aldım.ancak 2 yıl sonra annemin ve kardeşlerimin maaşında hiç bir artış olmadı.acaba bunun için ayrıca benim almaya hak kazandığım yetim maaşım anneme ve kardeşlerime dağıtılması için dilekçe mi vermem lazım? lütfen cevap bekliyorum.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Tabi ki, dilekçe vermeniz gerekiyor.

 181. HALİL diyor ki:

  merhaba ben babamı 2012 de kaybettim.annem dul kaldı ve babam bagkuradan emekli oldugu için maaş anemin üzerine gecti. dul yada yetim ayglıgı baglanabilirmi? ben ssk lı olarak çalışıyorum annem maaş alıyor ama ekstra olarak yetim ve dul maası alabır mı?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Halil Bey annenizin aldığı maaş dul maaşı zaten. Bunun dışında başka maaş bulunmuyor.

 182. gül diyor ki:

  merhaba,ablam 2006 dan beri bağkur dan yetim aylığı alıyor.ablam üvey kardeşime kredi alması için kefil oldu ,kardeşim borcunu ödemediği için ablamın aylığından bir miktarı kesiliyor.ablam evlenecek ,çeyiz parası almak istiyor,bu durumda çeyiz parası alabilir mi?eğer alırsa miktar kesintili haliyle mi hesaplanır.yani örneğin normalde 350 alması gereken para kefillik yüzünden 175 oluyor.alacağı çeyiz parası 175 çarp 24 olarak mı hesaplanır.yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Bağlanan yetim aylığı üzerinden çeyiz parası bağlanır Gül Hanım.

 183. güzidem diyor ki:

  ilk evliliğimde çeyiz parası aldım boşandıktan sonra tekrar yetim aylığı bağlandı yıl sonunda tekrar evleniyorum bir daha çeyiz parası alabilirmiyim?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır bu haktan sadece 1 kez yararlanabilirsiniz.

 184. zuhal diyor ki:

  2010 yılındı eşimden ayrıldım babamın maaşı bağlandı 1,5 yıl sonra tekrar eski eşimle barıştım.ceyiz parasına başvurdum 2,5 yıl geçmesine rağmen ceyiz parasını alamadım 15 gün önce sgk denetim elamanları geldi araştırma yapıyorlarmış.daha önce almadım sonuç olarak ceyiz parası alabilirmiyim.ne yapmam gerekiyor bilgi alamıyorum lütfen yardım teşekkürler.

 185. elif diyor ki:

  babamdan yetim maşşı alıren evledim ceyiz parası aldım 15yıl önce evliliğim 4 yılın sonunda boşandım eşimden. tekrar yetim maşşımı başvurdum şuan almaktayım .yeni bir evlilik yapacak olursam ceyiz parası alabilirmiyim >TEŞŞEKÜRLER

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Elif hanım çeyiz parası hakkından 1 kez yararlanılabilir.

 186. feri diyor ki:

  merhaba ben şuan bağkurdan yetim maası alıyorum ve bu ay nikahımızı kıycaz çeyiz parası alabirmiyim ve alabiliyorsam eğer nikahtan kaç gün sonra veriliyor bu ödenek şimdiden tşkler

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Çeyiz parası alabilirsiniz. Nikahtan sonra evlilik cüzdanı ile başvuru yapmanız gerekiyor.

 187. Ebru karademir diyor ki:

  Merhabalar babam 2 yıl 2 ay oldu Vefaat edeli babamdan maaş almıyorum annemin alması için başvurdum suan şekli çalışıyorum bende ceyiz parası alabilirmiyim 1000 günlük sigortaliyim suan yardimci olabilirmisiniz ayrıca ben bu Ceyiz parasini alırsam annemin maaşı kesilirmi yanıtlarsaniz çok sevinirim tşkkurler simdiden

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Ebru hanım çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmalısınız.

 188. bilge diyor ki:

  merhaba ben 2 yıldır annemden yetim maaşı almaktayım. Maaşımın üzerinden kredi çekmeyi düşünüyorum evlilik tarihim eylülde. Acaba çeyiz parasını alabilir miyim bir değişiklik olur mu ? şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Değişiklik olmaz Bilge Hanım. Evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyorsanız çeyiz parası alabilirsiniz.

 189. tuuba diyor ki:

  mrb ben sgk 170i aradım kardeşimoldugu için sizin paranız annenize gecmicek dediler. yuzde 75i anneme yuzde 25i devletin dediler doğrumu. benden kesilmiş olan para erkek kardesim oldugu için gecemezmiş. doğrumu ?

 190. serap diyor ki:

  Merhaba 2007 tarihinde evlendim. Babam 1986 yılında vefat etti. Hizmet süresi 7 yıl idi.10 yılın altında olduğu için sadece okuduğum süre içerisinde yetim aylığı alabildim. Yeni yasa ile geçmişe dönük çeyiz parası alabilirmiyim.Teşekkürler.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hayır böyle bir yasa bulunmuyor Serap Hanım. Çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekmekte.

 191. meral diyor ki:

  slm benım sorum farklı cevap alabılısem cok memnun olurum 10 yıl evvel nıkahlı esımden ayrıldım 3ay evvel düğünle evlendım resmı nıkah yapmadım yetım masımı kesılmesı ıçın kız kardesım dava açmış masım kesılırmı

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Kesilir Meral Hanım.

 192. Aylin B. diyor ki:

  Merhaba,
  2000 yılında babamı kaybettim. Annem de ben de babamdan maaş alıyoruz. Birdahaki ay evleniyorum ama merak ettıgım konu şudur. Ben çeyiz parası aldıgım zaman annemın babamdan almıs oldugu maas kesiliyor mu ? Bu çeyiz parasının bana ulaşması ne kadar sürüyor? İlginiz için çok teşekkür ederim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Annenizin maaşını etkilemez Aylin hanım. İş yoğunluğuna bağlı olarak değişir. Net bir tarih veremeyiz.

 193. tuğra diyor ki:

  Merhaba.babamın vefatından sonra annem ve kardeşim aylık almaktdır. Kardeşim ssklı bir işe girdi ancak kesilmesi için başvuru yapmıyor. Aylığın kardeşimden kesilip anneme verilmesi için ne yapmam gerekir? şimdiden teşekkürler…

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Dilekçe vermeniz gerekiyor. Başvuru yapmadığı, çalıştığı halde aylık aldığı her ay ondan faiziyle geri alınır.

 194. ado diyor ki:

  mrblar benim eşim 4 seneyi aşkındır çalışmakta şu anda kendi isteğiyle çıksa ne kadar alır net 4 sene üzerinden bir şey söyleyebilirmsin tşkler..

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Haklı bir sebebi yoksa herhangi bir tazminattan yararlanamaz.

 195. figen diyor ki:

  merhaba ben çeyiz parasına nisan ayında başvurdum ve 22 nisanda haber kağıdı geldi .acaba para ne zaman yatar ?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Birkaç hafta içerisinde yatar Figen hanım net bir tarih veremeyiz.

 196. badesu diyor ki:

  Merhabalar ben 28.07.2011 de bosandim ve 02.01.2013 yılında babam vefat etti babamın vefatından sonra yetim ayligimi baglattim maasimi almaya başladım. Şimdi Mart ayında eski eşimle tekrar baristik ve 04.04.2014 de tekrar evlendik.11.04.2014 de ceyiz parası için evraklarımı ankaraya gönderdim iadeli taahhüt olarak 2 ayi geçti dosyamı izmir il müdürlüğüne gönderdiklerini söylediler izmirden aldığım cevap ise suan kontrol memurları tarafindan inceleme asamasinda olduğunu söylediler 17.06.2014 de ise eski esinizle evlendiginiz için alamayacagimi söylediler ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Bade Hanım yeni çıkan yasaya göre eski eşinizle tekrar evlendiğiniz taktirde çeyiz parasından yararlanamazsınız.

 197. emine diyor ki:

  Mrb. Ben emekli sandığından yetim aylığı alıyorum. Aylığımın oniki katı mı ödenecek. Nikahtan hemen sonra başvurabilir miyim.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Evet Emine Hanım.

 198. Mustafa Bakmaz diyor ki:

  Halam öldü Kızı annesinin Bağ Kur emekli Parasını alabilir mi? Not halamın kızının kocası da daha önce ölmüş ondan 670 Tl civarında asgari ücretin altında Bağ Kur Emekli maaşı alıyor.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Alabilir Mustafa Bey.

 199. Mert diyor ki:

  merhaba, eşim evlenmeden önce yetim aylığı alıyordu. 2012 haziranda evlendiğimizde evlenme ödeneğinden yararlandı. 24 aylık süre geçti ve yetim aylığının kayınvalideme bağlanmasını istiyoruz. Bu konuyla ilgili dilekçe örneği paylaşır mısınız?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Mert Bey eşiniz maaşımın anneme geçmesini istiyorum şeklinde bir dilekçe verecek.

 200. hülya diyor ki:

  merhaba. benim anneme babamdan ötürü ölüm aylığı bağlandı yüzde 70 oranında ek ödemeyle birlikte 880 civarı alıyor. ben iş kur aracılığıyla sigortalı olarak çalışıyorum ama işten ayrılacam. ayrıldığım zaman başvuru yaparsam ben ne kadar maaş alırım? annemim maaşında düşüş olur mu? maaş bağlandıktan kısa süre sonra da evlenecem. evlendiğim zaman çeyiz yardımı olursa benden kesilen pay annemin maaşına hemen yansıyacakmı? bu soruların cevabını verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hülya hanım siz de maaş almak için başvuru yaptığınız taktirde annenizin maaşında düşüş yaşanacaktır. Evlendiğiniz dönemde maaş alıyor olursanız çeyiz parası alabilirsiniz. Ancak bu annenize hemen değil 2 sene sonra geçer.

 201. Merve diyor ki:

  Merhabalar,
  Çeyiz parası alabilmek için evlenme akdiyle mi başvuru yapmak gerekiyor acaba?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Evlendikten sonra başvurunuzu yapabilirsiniz Merve Hanım. Ancak alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekmekte.

 202. hepşen diyor ki:

  Merhabalar ben babamin ölümünden 2 yıl önce boşandım babamın vefatindan sonra yetim aylığı almaya başladım suan eski eşimle tekrar evlenmek istiyoruz Çeyiz parası için basvurabilirmiyim lütfen cevap verirmisiniz iyi çalışmalar Teşekkürler

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Eski eşle yeniden evlenene çeyiz parası verilmiyor.

 203. sevcan diyor ki:

  merhabalar,
  2008 den beri babamın vefatından kaynaklı yetim aylığı alıyorum temmuzda evleneceğim. babam emekli sandığından emekli olduğu için toplam çeyiz yardımı 12 ay üzerinden mi yoksa 24 ay üzerinden mi hesaplanacak? ayrıca babamdan maaş almaya devam eden kardeşlerimin maaş artışı ne zaman olur ve artış için nasıl bir yol izlememiz gerekir?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Sevcan hanım emekli sandığına bağlı olarak aldığınız için 12 aylık yetim aylığınızı alacaksınız. Kardeşlerinizi maaşında herhangi bir azalma olmayacak ancak 12 ay sonra maaş artışı olacak. Evlendikten sonra SGK ya giderek çeyiz parası için başvuru yapmanız gerekiyor.

   1. sevcan diyor ki:

    fakat sitelerde ve formlarda 12 tutarında çeyiz parası alan ems ler için diğer aylık alanların maaş artışının 12 ay beklemeden gerçekleştiği yazıyor.. bir merak ettiğim soruda başvurduktan ne kadar zaman sonra toplu ödemeyi alabileceğim..

Yorum Yaz