Tarih: 03 Ağustos 2014

SSK Doğum İzni

SSK Doğum İzni

SSK Doğum İzni Hakkında Hap Bilgiler

 Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu çalışmakta olan bayanların hamiliklerinden dolayı yaşadıkları iş sorunlarını ortadan kaldırmak ve bu konudaki mağduriyetlerini tamamı ile giderebilmek amacı ile çalışan bayanlara SSK doğum izni hakkı tanımaktadır.

Ülkemizde sigortalı olarak çalışmakta olan bayanlar SSK doğum izni ile doğum öncesinde sekiz hafta doğum ardından ise bir sekiz hafta daha izin kullanabilme olanağına sahip olabilmektedir. Bu sayede çalışan sigortalı bayanlar toplam on altı hafta Doğum izni kullanabilmektedir. SSK doğum izni ile ilgili olarak gündemde yer alan ve mecliste görüşülmekte olan yeni tasarı ile bayanların SGK doğum izni hakkının on altı haftadan yirmi dört haftaya çıkarılması gündemdedir.

 SSK doğum izni hakkının yirmi dört haftaya çıkarılması ile oluşan sekiz haftalık yeni süreç devlet tarafından karşılanacaktır. Doğum izni hakkından yararlanmak isteyen çalışan hamile bayanların mutlak suret ile bu haktan önce bir yıl içerisinde en az doksan gün prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.

Bu sayede bayanlar SSK doğum izni hakkından yararlanabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu bayanların ister ise doğum öncesinde son üç haftaya kadar çalışabilmelerine olanak sağlayarak doğum öncesinde kullanmadıkları beş haftayı doğum sonrasında kullanacakları sekiz haftaya ilave etmektedir. Bu sayede bayanlar doğum sonrasında on üç hafta SSK doğum izni hakkını kullanabilme olanağına sahip olabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


4 × beş =