Tarih: 03 Ağustos 2014

SSK İŞYERİ BİLDİRGESİ

SSK İŞYERİ BİLDİRGESİ

SSK işyeri bildirgesi, işyerinin ilk açılışı, başka bir kişiye devredilişi veya işyeri sahibinin, yanında bir ortak ya da ortaklar alması durumunda SGK’ya 10 gün içerisinde göndermesi zorunlu olan bir belgedir. SSK işyeri bildirgesinin, işyerleri için yapılacak tescil işlemlerinde kullanılabilmesi için, bu belgeyi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilmesi gerekmektedir.

SSK İşyeri Bildirgesi Nedir ?

SSK işyeri bildirgesi hakkında yukarıda belirttiğimiz işlemleri gerçekleştirdikten sonra SGK tarafından işyerine ‘ iş yeri sicil no ‘ verilmektedir. SGK işyeri bildirgesi sonucunda işyeri sahibi olan kişilerin, işyerine giren işçilerin işe giriş ve çıkış bildirgelerini internet ortamı üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeleri gerekmektedir. İşverenler bu işlemi, işçi çalışmaya başlamadan 1 gün önce gerçekleştirmesi gerekmektedir. SSK işyeri bildirgesi üzerinde yer alan bilgilerin ( işyerinin adı, işyerinin unvanı, işyerinin bulunduğu adres, hizmet alanı ve işyerinde görev alan çalışanların sayısı ) işveren kişi tarafından eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu ise SSK işyeri bildirgesi üzerinde yalnızca işyeri sicil no kısmını doldurmaktadır.

Günümüzde işyeri açmak için SSK işyeri bildirgesinin yanı sıra işyeri sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi ve işyeri açma ruhsatı belgelerinin bulunması ve SGK’ya gönderilmesi gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


dokuz − 8 =